Bass profil: Les Claypool - plukovník žabí brigády a ústřicová hlava

Bass profil - Les Claypool - plukovník žabí brigády a ústřicová hlava
Bass profil - Les Claypool - plukovník žabí brigády a ústřicová hlava

Každý muzikant je tak trochu blázen. Je to vlastně nezbytný předpoklad k tomu, aby člověk mohl muziku dělat. Přirozeně, pár těchto bláznů udivuje jak svojí genialitou, tak právě svým bláznovstvím. A mezi nimi zaujímá jednu z předních pozic baskytarista a zpěvák druhdy velmi slavných Primus - Les Claypool.

Začátky

Leslie Edward Claypool se narodil 29. září 1963 v kalifornském Richmondu, ale krátce po narození se rodina přestěhovala do El Sobrante, také v Kalifornii. Narodil se do dělnické rodiny - jeho otec byl automechanik. Vzdělání získával nejdříve na základní škole Collins Elementary School a později na střední De Anza High School. Na střední škole byli nejlepšími kamarády s Kirkem Hammetem - ano, budoucím kytaristou Metallicy.

 

Kirk Hammet vlastně stojí za Lesovou hudební kariérou, neboť to byl právě on, kdo Claypoolea urval do hudby. Seznámil ho s tvorbou Jimiho Hendrixe, Cream a Led Zeppelin. Někdy v této době začal Les Claypool objevovat baskytaru a s ní i tehdejší basové ikony Chrise Squirea z Yes, Geddyho Leeho z Rush a Paula McCartneyho. Už na střední škole začal hrát s prog metalovou formací zvanou Blind Illusion. Zároveň začal hrát ale i v jazzových a swingových kapelách a rozšiřoval si hudební obzory. Díky těmto skupinám se seznámil se slapovou technikou, kterou se naučil poslechem alb Stanleyho Clarkea a Larryho Grahama.

Po ukončení studií na střední škole se Les živil jako tesař a přivydělával si hudbou. Hrál v místní kapele Tommy Crank Band, která hrála cover verze, převážně blues, funk, r ‘n’ b a rock. Díky hektickému programu, kdy hráli několik setů za večer, se Lesovy hudební schopnosti rozšiřovaly takřka geometrickou řadou. V polovině osmdesátých let začal Les pracovat na své vlastní kapele, která se jmenovala

 

Primus

Původní název kapely byl Primate a tvořili ji kytarista Todd Huth, bubeník Jay Lane a Les Claypool, který si kromě baskytary přibral i zpěv. Nebyl by to ovšem Les Claypool, kdyby ke zpěvu nepřistupoval trochu jinak - místo zpěvu spíše vyprávěl. Kapela se za krátkou dobu stala vyhlášenou na undergroundové scéně San Francisca. V roce 1988 se Todd Huth a Jay Lane rozhodli odejít a Claypool krátce hrál opět s Blind Illusion. Tady ale potkal spřízněnou duši v podobně kytaristy Larryho LaLondea a v roce 1989 se Primus vrací zpět na scénu - trio doplňuje bubeník Tim “Herb” Alexander.

 

Kapela získává na popularitě a zakrátko vydává své první album - záznam živého vystoupení z Berklee - Suck on This. Album vydali u malého labelu Caroline Records roku 1989. Deska získala pozitivní hodnocení na nezávislých rádiích, a i díky tomu vydali o rok později svou první studiovou desku Frizzle Fry. Deska se relativně dobře prodávala a Primus se vydali na turné s kapelami Jane’s Addiction a 24-7 Spyz. V té době si jich všimlo velké vydavatelství Interscope a podepsalo s nimi smlouvu na další album.

Bass profil - Les Claypool - plukovník žabí brigády a ústřicová hlava
Bass profil - Les Claypool - plukovník žabí brigády a ústřicová hlava

To vyšlo v roce 1991 pod názvem Sailing the Seas of Cheese. Pro Primus to bylo v zásadě přelomové album, neboť se poprvé dostali do širšího povědomí. I když se album nedostalo na žebříčku Billboard ani do Top100, o deset let později dosáhlo ve Spojených státech na platinu - což znamená jeden milion prodaných nosičů. Následující turné znamenalo předskakování pro velmi různorodé umělce, od rapperů Public Enemy, přes trash metalisty Anthrax, pop rockové U2 až po kanadské prog rockery Rush, se kterými byli na evropském turné.

 

Další album následovalo o dva roky později. Pork Soda je prvním albem, které kapela natáčela v domácím studiu Lese Claypoola a vlastně všechna následující natočili tamtéž. Díky zvýšené pozornosti, kterou kapela přitahovala, se jejich album dostalo na 7. místo v hitparádě Billboard a je druhým a posledním albem, které získalo platinu. Zajímavostí je, že videoklip ke skladbě Mr. Krinkle se přes věhlas kapely prakticky nevysílal na MTV.

 

V roce 1993 se Primus stali hlavní hvězdou putovního festivalu Lollapalooza a o rok později hráli na festivalu Woodstock ’94. Tady je během skladby My Name Is Mud (Mé jméno je Bahno) zasypalo obecenstvo bahnem. Les Claypool doteď tvrdí, že má stále ještě bahno z tohoto koncertu ve svém reproduktoru.

 

V roce 1995 vychází album Tales from the Punchbowl. Dostává se na osmé místo hitparády Billboard a dosahuje na zlatou desku. Z alba také pochází jejich největší hit, který si vysloužil i nominaci na Grammy, Wynona’s Big Brown Beaver. Během promo turné k tomuto albu se Primus objevili i v televizních show David Letterman Late Show a Conan O’Brien The Tonight Show.

V roce 1996 dochází ke změně na postu bubeníka. Za odcházejícího Tima Alexandra přichází Bryan “Brain” Mantia, jeden z bubeníků, kteří dělali konkurz do Primus v roce 1989. Již s Mantiou natáčejí Primus titulní skladbu ke kultovnímu seriálu South Park.

 

O rok později vydávají první společné album - Brown Album. Přestože album získalo pozitivní recenze, znamenalo ústup ze slávy a umístění pouze na 21. místě žebříčku Billboard a nedosáhlo ani na zlatou desku. Následující turné se neslo ve znamení SnoCore Tour, turné čtyř kapel - The Aquabats, Long Beach Dub Allstars, tehdy neznámých Blink 182 a hlavních hvězd celého turné, Primus.

 

Mezi koncertováním si kapela našla čas na EP cover verzí nazvané Rhinoplasty, ale vše směřovalo k vydání dalšího alba, jež vyšlo v roce 1999 pod názvem Antipop. Kapela se tu poprvé obrátila na jiné muzikanty a výsledkem byla spolupráce s Jamesem Hetfieldem, Tomem Morellem nebo Fredem Durstem. Turná na podporu alba zahrnovalo účast na putovních festivalech Ozzfest a Family Values Tour. V roce 2000 natáčí kapela na album cover verzí Black Sabbath skladbu N.I.B., kterou s nimi nazpíval Ozzy. To bylo ale to poslední, co kapela udělala, a vzápětí se jejich kroky na příštích pár let rozcházejí.

 

Sólo kariéra a jiné projekty

Les Claypool se však věnoval i dalším aktivitám, přestože Primus pro něj byli dlouhou dobu číslem jedna. Jedním z projektů byli Sausage - což byl projekt s původními členy Primus Toddem Huthem a Jayem Lanem. Také jméno Sausage vzniklo podle prvního demo snímku Primus. Tento projekt vznikl v roce 1994 a s přestávkami fungoval do roku 2001.

 

V roce 1996 přišel Les Claypool s prvním ryze sólovým projektem Les Claypool and The Holy Mackerel (ano, svatá Makrela). Na albu Highball with the Devil hraje nejen na baskytaru a zpívá, ale chopil se i kytary a bicích nástrojů. Mezi hosty se objevují Jay Lane, Henry Rollins, Adam Gates nebo Mark Haggard. Na následujícím turné doprovází Claypoola bubeník Bryan Mantia a během turné je oznámeno, že se Bryan stává novým bubeníkem Primus.

V roce 2000 dává Les Claypool dohromady hned dva projekty. Prvním z nich je kapela Oysterhead, kterou vedle něj tvoří kytarista Trey Anastasio (Phish, Dave Mathews, Phil Lesh) a bubeník Stewart Copeland (The Police, Animal Logic, Curved Air). Společně vydali album The Grand Pecking Order a rok koncertují.

 

Druhým projektem je pak další sólo záležitost Colonel Les Claypool’s Fearless Flying Frog Brigade. Původně se mělo jednat o jednorázovou kapelu pro Mountain Aire Festival. Kapela hrála skladby od kapel, které Les Claypool poslouchal jako teenager, včetně skladeb od Beatles, King Crimson nebo Pink Floyd. V průběhu let se v kapele vystřídali bubeníci Tim Alexander, Jack Irons a Jay Lane, kytaristé Todd Huth a Mark Haggard, perkusista Mike Dillon, klávesista Jeff Chimenti a saxofonista Sklerik. Kapela však víc než cokoliv jiného byla jam bandem. V roce 2001 vydali dva záznamy živých vystoupení a o rok později vyšlo jediné regulérní album Purple Onion. Kapela se rozpadla v roce 2004. O tři roky později se vtělila do občasného projektu Les Claypool’s Fancy Band.

 

Krátkým projektem byli i C2B3 - Colonel Claypool’s Bucket of Bernie Brains - kde kromě Claypoola hráli bubeník Brain Mantia a kytarista Buckethead (toho času oba členové Guns ‘n’ Roses) a legendární funkový klávesista Bernie Worrell. Opět se jednalo o koncertní kapelu.

V roce 2006 vydává Claypool první sólové album Of Whales and Woe, dalším sólovým albem bylo Of Fungi and Foe v roce 2009.

 

Primus II

V roce 2003 se dali Primus dohromady s bubeníkem Timem Alexandrem, aby natočili pětiskladbové EP, které vydali jako součást DVD se všemi videoklipy a nazvali Animals Should Not Try to Act Like People. Následovalo dvouměsíční turné, na němž hráli v prvním setu průřez tvorbou a v druhém celé album Sailing the Seas of Cheese. O rok později následovalo další turné, na kterém totéž udělali s albem Frizzle Fry.

Bass profil - Les Claypool - plukovník žabí brigády a ústřicová hlava
Bass profil - Les Claypool - plukovník žabí brigády a ústřicová hlava

V následujících letech Primus vyjíždějí na turné, vydávají album největších hitů They Can’t All Be Zingers (2006), DVD Blame It on the Fish: An Abstract Look at the 2003 Primus Tour de Fromage (2006). V roce 2006 navíc uvolnili skladbu John the Fisherman pro videohru Guitar Hero II.

 

Letos v březnu došlo k výměně bubeníka a za Tima Alexandra přišel první bubeník Primus, Jay Lane, se kterým krátce nato vyrazili na turné. Výhledově je prý v plánu i deska s úplně novým materiálem.

 

Vybavení

Baskytary:

Carl Thompson Walnut (čtyřstrunná) - dva kusy

Carl Thompson Rainbow (šestistrunný bezpražec)

Carl Thompson Maple (čtyřstrunná)

Carl Thompson Maple (šestistrunná)

Carl Thompson Antimatter Ebony (čtyřstrunná s tremolem)

Carl Thompson Piccolo bass

Dobro baskytara (neznámý výrobce)

Dan Maloney Bassjo

Kay (kontrabas)

NS 5 (kontrabas)

Rickenbacker 4003

 

Aparáty:

Ampeg SVT 3, SVT 4, SVT 5 (zesilovače)

Ampeg BXT 410 HL (2 x kabinet 4 x 10”)

Ampex BXT 115 HL (4 x kabinet 1 x 15”)

 

Efekty:

Line 6 DM4 distortion

Line 6 DL4 delay

Boomerang Phrase sampler

Korg Toneworks AX3000B

DBX 160a kompresor

Access Virus TI syntezátor

SansAmp Bass Driver DI+

 

Diskografie

s Primus: Suck on This (1989), Frizzle Fry (1990), Sailing the Seas of Cheese (1991), Miscellaneous Debris (1992, EP), Pork Soda (1993), Tales from the Punchbowl (1995), Brown Album (1997), Rhinoplasty (1998, EP), Antipop (1999), Animals Should Not Try to Act Like People (2003, EP), June 2010 Rehearsal (2010, EP)

sólo: Of Whales and Woe (2006), Of Fungi and Foe (2009)

s Blind Illusion: The Sane Asylum (1988)

se Sausage: Riddles Are Abound Tonight (1994)

s Les Claypool and The Holy Mackerel: Highball with the Devil (1996)

s Buckethead: Monsters and Robots (1999)

s Colonel Les Claypool’s Fearless Flying Frog Brigade: Live Frogs Set 1 (2001), Live Frogs Set 2 (2001), Purple Onion (2002)

s Oysterhead: The Grand Pecking Order (2001)

s Colonel Claypool’s Bucket of Bernie Brain: The Big Eyeball in the Sky (2004)

s Tomem Waitsem: Bone Machine (1992), Mule Variations (1999), Real Gone (2004), Orphans: Brawlers, Bawlers, and Bastards (2006)

s Robem Wassermanem: Trios (1994)

s Victor (projekt Alexe Lifesona): Victor (1996)

s Jerrym Cantrellem: Boggy Depot (1998)

s Metallicou: Garage Inc. (1998)

s Kenny Wayne Shephard Band: Live On (1999)

s Limp Bizkit: Significant Other (1999)

s Gov’t Mule: The Deep End, Volume 2 (2002), The Deepest End, Live in Concert (2003)

s Adrianem Belewem: Side One (2005), Side Three (2006)

 

V roce 1986, když zemřel první baskytarista kapely Metallica Cliff Burton, dělal Les Claypool konkurz do Metallicy. Zahráli si spolu písničku Master of Puppets a pak se projevil Claypoolův smysl pro humor a zeptal se jich, jestli si nezahrají něco od The Isley Brothers. Tuhle práci nakonec nedostal. James Hetfield tvrdil, že to bylo kvůli tomu, že Les Claypool byl pro ně příliš dobrý a měl by dělat své vlastní věci. Naproti tomu, Les si myslí, že jim prostě moc neseděl.

Psáno pro časopis Muzikus