Mladý basák - Jan Cidlinský

Mladý basák 8. - Jan Cidlinský
Mladý basák 8. - Jan Cidlinský

Patří k nejvýraznějším postavám nastupující generace basistů. Dlouhou dobu působil jako studiový hráč, ale v poslední době se začal etablovat i jako koncertní baskytarista s různými umělci. Dokáže vkusně zahrát takřka do jakéhokoliv stylu, a proto je více než pravděpodobné, že i v budoucnu bude vyhledávaným studiovým i koncertním hráčem.

Jak ses dostal k muzice a k baskytaře?

Pocházím z rodiny čtvrté generace lidových muzikantů a k muzice jsem se dostal již brzy v dětství, kdy moji rodiče Dalibor a Zuzana Cidlinských vystupovali na folkové scéně jako Duo Cis. Společně s bratrem Daliborem jsme s nimi jezdili po koncertech. Hudba se mi natolik zalíbila, že jsem si ve čtyřech letech vybral housle a později jsem navštěvoval lidovou hudební školu. Asi v devíti letech jsem začal hrát v rodinném triu Daliboři v Čechách (Dalibor Cidlinský sr. - kytara, zpěv, Dalibor Cidlinský jr. - bendžo, klávesy, Jan Cidlinský - kontrabas, housle), a jelikož bylo potřeba „basových frekvencí“, dostal jsem se ke kontrabasu. Později asi v jedenácti letech jsem kontrabas vyměnil za baskytaru.

 

Které styly ti nejvíce sedí?

Vyšel jsem z folkové hudby, country a bluegrassu, hodně mě baví a ovlivnila mne irská hudba, samozřejmě co se týče basy, tak dávám přednost muzice s groovem. Velkou školou je spolupráce s bubeníky: Davidem Landštofem, Štěpánem Smetáčkem, Emilem Valachem a Ondřejem Pomajslem, kde používám různé styly hry a snažím se o přímočarost a drive.

 

V jakých kapelách jsi hrával a v jakých hraješ teď?

V současnosti vystupuji s Xindlem X. Před ním jsem hrával s Markétou Poulíčkovou nebo Anetou Langerovou. Paradoxem je, že spoustu let jsem byl pouze studiovým hráčem ve studiu DC Sound - nahrávací studio bratra Dalibora jr., kde jsem získával obrovské zkušenosti, které mě posouvaly, co se týče vnímání hudby jako celku (funkce basy byla často podřízena aranži), což mi napomáhalo ke tříbení hudebního vkusu. To mělo všechno vliv na skutečnost, že se také zabývám kompozicí, aranžováním a prací ve studiu.

 

Jaký byl tvůj největší zážitek spojený s hraním?

Tak zážitků je celá řada, však asi jeden z největších bylo pro mne v minulém roce vystoupení před Pink s Xindlem X. Velké pódium, hodně lidí, super zážitek.

 

Co používáš za vybavení?

Používám Yamahu TRB5II pětistrunnou basu, dále Fender Jazzbass ’78 a Fodera Imperial 5.

 

Na jakých nahrávkách tě můžeme slyšet?

Můžete mne slyšet na CD například Markéty Poulíčkové - Markéta, Tomáše Kluse - Hlavní uzávěr Splínu, zpěvačky Patricie - Obamamánie, u Xindla X - Praxe relativity a také u Olgy Lounové - singl Gynekolog amatér a další.

 

Psáno pro časopis Muzikus