Mladý basák - Jan Vaníček - Důležitá je podstata basy

Mladý basák 3. - Jan Vaníček - Důležitá je podstata basy
Mladý basák 3. - Jan Vaníček - Důležitá je podstata basy

Honza Vaníček není na naší scéně zase tak neznámé jméno. Přesto patří k nastupující generaci basových hráčů. Charakterizuje ho nejen technická bravura a erudice, ale i citlivé vedení basové linky a velice energický styl pódiové prezentace.

 

Jak ses dostal k muzice a k baskytaře?

K muzice jsem se dostal už někdy ve druhé třídě základní školy. To jsem začal chodit do ZUŠ na klasickou kytaru a zobcovou flétnu. Postupně jsem se začal zajímat o různé hudební styly.

Baskytara mě lákala odmalička, protože na ni hrál můj táta v divadle. Měli jsme ji doma a já si na ni někdy v šestnácti letech zkusil zahrát. Už když jsem ji poprvé vzal do ruky, věděl jsem, že to je přesně ten nástroj, kterému se chci věnovat.

 

Které styly ti nejvíce sedí?

Využívám hru prsty - dvěma i třemi a někdy přidám i palec. Občas i rád “slepuji” (hlavně letadélka :-) Poslední dobou ten slap už tolik nehrotím. Spíše se zajímám o podstatu basy a její funkci v kapele. Co se týká hudebních stylů, tak jsem odkojen tvrdým rock‘n’rollem - Panterou, Megadeth, P.O.D., Korn, Rage against the Machine, Red Hot Chilli Peppers a dalšími. Jako hráč se ale stylově nevyhraňuji.

 

V jakých kapelách jsi hrával a v jakých hraješ teď?

Prošel jsem už poměrně hodně kapelami - od tanečních orchestrů a bigbandových těles, přes hiphopové kapely až po hard core s podladěnými kytarami nebo klasický český bigbít. Hrál jsem ale i funk nebo jazz, tyhle styly mě hodně baví.

Za všechny bych jmenoval aspoň XindlX, později přišla Bára Zemanová Band nebo studiová spolupráce s Davidem Kollerem. V současnosti hraji s Hanz’s Fuckers z Hulína - to je naše moravská scéna. Je to tvrdá rock‘n’rollová kapela s českými texty, ve kterých si každý najde to svoje. Tahle kapela je pro mě vyloženě srdeční záležitost, protože s Hanzem Fuckerem jsme takoví hudební bráchové - hrajeme spolu odjakživa.

 

Jaký byl tvůj největší zážitek spojený s hraním?

Pár let zpátky na Votvíráku, když jsme hráli s Bárou Zemanovou... před pódiem bylo asi dvanáct tisíc lidí. To byla fakt síla!!!

 

Co používáš za vybavení?

Momentálně hraji na Ernie Ball Music Man Sting Ray 5 z roku 1992 přes zesilovač Hartke VX 3500 a box Hartke 410. Struny D’Addario .040. Osobně si ale myslím, že vybavení není zase tak důležité. Podstatnější jsou kvality muzikanta.

 

Na jakých nahrávkách tě můžeme slyšet?

XindlX - Návod ke čtení manuálu, Bára Zemanová Band - Magistrála a v současné době natáčíme první desku s Hanz’s Fuckers ve spolupráci s Panem Producentem Richardem Scheuflerem mladším.

 

Odkaz na kapely:

http://bandzone.cz/hanzfucker

Kontakt:

wanyour@centrum.cz

+420 607 778 700

Psáno pro časopis Muzikus