Mladý basák - Marek Leždík

Mladý basák - Marek Leždík
Mladý basák - Marek Leždík

Baskytarista známý především díky působení v rockové kapele Venefica, která letos předskakovala na pražském koncertu Slashe. Působí ale i v dalších rockových a jazzových kapelách.

 

Jak ses dostal k muzice a k baskytaře?

Hudbou jsem byl obklopen odmalička. Táta hrál na kytaru a zpíval v plesové kapele. Občas mě brával na zkoušky. Byl to pro mě vždycky zážitek a určitě mě to hodně ovlivnilo. V šesti letech jsem začal hrát na housle a vydržel jsem u nich až do osmnácti. Ale už během puberty jsem chtěl zkusit i něco jiného. V té době jsem poslouchal kapely jako Led Zeppelin, Pink Floyd, Deep Purple, Aerosmith, Black Sabath, AC/DC a další. Začal jsem hodně vnímat basové linky a okouzlovalo mě to čím dál víc. Brácha se v té době začal věnovat kytaře, a abychom si mohli spolu zahrát, půjčil jednou baskytaru od nějakého kamaráda. A tím to pak všechno začalo.

 

Které styly ti nejvíce sedí?

Abych řekl pravdu, tak mi sedí každý styl, kde jsou fajn a dobří muzikanti, od kterých se můžu naučit něco nového, pochopit jejich myšlení a dokázat se napojit na stejnou vlnu. Vyrostl jsem na rockové hudbě, tak ta je mi asi nejbližší, ale poslední dobou čím dál tím více tíhnu k jazzu a technickému metalu. Myslím, že muzikant by měl mít přehled a nebát se poznat jiné styly hudby a s nimi i jiné lidi.

 

V jakých kapelách jsi hrával a v jakých hraješ teď?

Hrával jsem s různými „zábavovými kapelami“. Tam jsem měl možnost získat mnoho zkušeností a poznat spoustu fajn lidí. Nyní hraji ve své melodic-rockové kapele Venefica, v jazzových kapelách M.K.Collective a občas v Jakub Doležal Quartetu, dále pak ve Slezském divadle Opava, v Moravském divadle Olomouc, v Metropolitním symfonickém orchestru Brno, v Big Bandu VOŠ Konzervatoře Jaroslava Ježka  pod vedením Milana Svobody... Ještě něco se najde. :-)

 

Jaký byl tvůj největší zážitek spojený s hraním?

Asi letošní předskakování s mou kapelou Venefica před Slashem ve vyprodaném velkém sále Lucerny. Byl to ohromný zážitek.

 

Co používáš za vybavení?

Hraju na baskytaru z dílny výborného slovenského kytaráře Rudy Sivčáka. Je to můj custom model NDHS5Gold a k tomu používám zesilovač Aguilar AG 500 a box Aguilar SL 112. Kabely Monster Cable, DiMarzio.

 

Na jakých nahrávkách tě můžeme slyšet?

Na deskách Veneficy, M.K.Collective (vyjde v nejbližší době), Moravského divadla Olomouc - soundtrack ke hře Pokrevní bratři, na DVD Moravské filharmonie Olomouc - muzikál Jesus Christ Superstar a Hair.

www:

www.venefica.cz

www.facebook.com/MkCollective

Psáno pro časopis Muzikus