Digidesign Pro Tools LE 6.7 - nová verze HDR softwaru

Digidesign Pro Tools LE 6.7 - nová verze HDR softw
Digidesign Pro Tools LE 6.7 - nová verze HDR softw

Tak i Digidesign se rozhoupal k upgradu, takže všichni majitelé zařízení jako Digi 001, 002 nebo MBox se mohou radovat. Po verzi 6.4, která se donedávna distribuovala s novými hardwarovými rozhraními, se objevuje "logický" skok na verzi 6.7, jenž je bohužel zdarma pouze pro ty, kdo si 6.4 zakoupili po 25. září loňského roku. A má vůbec pro obyčejného smrtelníka takový upgrade smysl? Odpověď na takovou otázku nemusí být zcela jednoznačná. Ale určitě bude znít ano, pokud chcete využívat nové šikovné funkce, jež software nabízí (za předpokladu, že nevyužíváte faktu, že Digi 002 a MBox mají ASIO drivery a tudíž bez problémů pracují s aplikacemi třetích společností, které už velkou část funkcí do svých programů implementovaly).

První, co vás praští do očí, je způsob, jakým vývojáři vylepšili zakládání projektu. Najednou totiž můžete vytvořit několik různých typů stop. Na co asi spousta uživatelů čekala, bylo rozšíření možností výstupů pluginů a instrumentů (viz Battery 2). Ve verzi 6.7 už mohou instrumenty zvuk posílat po více než dvou kanálech.

Přibyla také spousta drobností ulehčujících manipulaci a práci s PTLE. Listování v nastaveních pluginů. Přibyl též nástroj Object Grabber, jímž nyní můžete pracovat se selekcí vytvořenou z regionů na různých stopách.

Opravdu velkým skokem prošla práce s tempem a synchronizací. Pro Tools LE jsou nyní vybaveny Beat Detectivem LE (slouží k analýze tempa...) a podobně jako u Nuenda můžete pracovat s jakýmsi tempo trackem (zde se jmenuje Graphic Tempo Editor), který vám umožňuje měnit tempo celého projektu v reálném čase. S tím také souvisí nové možnosti stop, jež mohou být Sample Based nebo Tick Based (ty sledují změny v GT Editoru).

Zdráhal bych se použít oslavný tón, ale musím říct, že Pro Tools LE (distribuují se s velice kvalitním hardwarem Digidesignu a bez něj nepracují) se opět změnily hodně. Jejich největší devízou však nadále zůstává kompatibilita s velkými Pro Tools (HD), jež stále ještě vládnou většině našich (i zahraničních) studií. Cena upgradu je 2400 Kč.

 

Internet: www.digidesign.com,

www.protools.com

Psáno pro časopis Muzikus