Jazzové standardy (3)

Jazzové standardy (3)
Jazzové standardy (3)

Jednou z nejvíce hraných písní světového jazzového repertoáru je Autumn Leaves, kterou složil Johnny Mercer. Význačný skladatel a velmi výrazná osobnost jazzové a populární hudby. Narodil se roku 1909 v Savannah, stát Georgia. Je považován za největšího giganta gramofonového průmyslu a nejenže byl spoluzakladatelem velké nahrávací společnosti Capitol Records a držitelem čtyř akadamických cen, ale stihl přitom ještě složit přes 1000 (slovy tisíc) písní. Mnoho z nich se stalo největšími hity (např. Laura, Moon River nebo The Days of wine and Roses). Jeho profesionalitu ale odstartovalo zpívání s populárními orchestry Paula Whitemana a Bennyho Goodmana. Pak pronikl do muzikálové Broadwaye a odtud již do Hollywoodu, kde získává za hudbu k filmům v šedesátých letech i několikrát Oscara. Umírá v roce 1976 v Los Angeles.

Kromě toho, že má Autumn Leaves krásnou melodii, slouží jako čítankový příklad jednoduché geniality a obsahuje základní jazzové postupy a kompoziční techniky. Oblíbená, zvláště mezi dechaři, je zde tónina d moll a dvoudílná forma A A" B - každá na 16 taktů. Začíná klasickým zdvihem v předtaktí. Melodický motiv se opakuje po dvou taktech a klesá po tónech ve stupnici. Harmonicky je tvořena sestupem dominantních jader. Tato skladebná technika je užita v obou oddílech. Improvizačně je píseň dosti střídmá a můžeme použít na první část aiolskou d moll.

 

V druhé části lze jít po čtyřtaktí: 1-4 takt d moll aiolská, 5-8 takt F dur jónská (což je paralelní stupnice k d moll), 9-16 takt opět aiolská d moll s chromatickým sestupem od 11. taktu.

 

Př. 8 Stupnice d moll aiolská Př. 9 Stupnice F dur jónská

 

Př. 10 Autumn Leaves

Psáno pro časopis Muzikus