Kytarový aparát v počítači zadarmo? - workshop Deccart

Kytarový aparát v počítači zadarmo? - workshop Deccart
Kytarový aparát v počítači zadarmo? - workshop Deccart

V Deccartu se často potkáváme s dotazy, zda je možné změnit svůj počítač v kytarovou nebo basovou aparaturu zadarmo. Zklameme vás, tak úplně zadarmo to nepůjde. Abyste mohli hrát živě, potřebujete zvukovku s vysokoimpedančním vstupem a s nízkou latencí, ale kvalitní software už zadarmo k dispozici je. A protože jste nejspíš prošvihli náš prosincový kurz Kytara a počítač, přinášíme vám návod tady.

 

Český vývojář Audiffex nedávno vydal software inTone 2 (pro PC i Mac), který funguje jako vícekanálový efektový procesor. Jedna z jeho verzí - inTone 2 Solo - je nyní k dispozici zadarmo. Solo disponuje jedním přehrávačem souborů, který dokáže zrychlovat, zpomalovat a přelaďovat tracky, audio kanálem pro nástroj nebo zpěv, jedním kanálem pro virtuální instrument, AUXem a masterem. Aparáty všech druhů si můžete poskládat jako z lega v audio šavli. Jak na to?

 

Kytara

inTone 2 má k dispozici třicet šest efektů. Nenechte se zmást designem - vypadají jako (pouhé) kytarové krabičky, ale nabízejí kompletní řetězec.

 

Pro kytaru (basu) nastavte levý i pravý input řetězce audio na 1. A nyní už můžete skládat aparát. V okně Effects klikněte na „plus v kroužku“ a přidávejte efekty. Začněte u kytarového pre-ampu - na výběr máte tři (CLG - clean, CPG - crunch, HGG - hi-gain). Přidejte kytarový konec PAG, který disponuje simulací různých druhů lamp. A nakonec zapojte do bedny SPG (Guitar Speaker Simulator) - v tomto plug-inu můžete vybírat z různých beden a poloh mikrofonů. Tak to by byl základ. Předpokládáme, že kytarista je náročnější a neobejde se bez efektů, které by teoreticky měl vkládat před pre-amp. Ale může je do řetězce vložit ex post a na kýžené místo je dopraví pomocí šipek, které umožňují přehazovat pořadí plug-inů. Určitě budete chtít použít distortion, delay, autowah...

 

Ten správný zvuk každého efektu si najděte tak, že použijete preset nejbližší vaší tužbě a drobně ho upravte.

Kytarový aparát v počítači zadarmo? - workshop Deccart
Kytarový aparát v počítači zadarmo? - workshop Deccart

Basa

Basista je při tvorbě zvuku všeobecně méně náročný (mluvím z vlastní zkušenosti :-)). Většině bude stačit PRB (Bass Pre-amp), za něj zapojit TCB (Bass Tone Control - tedy korekce na zesilovači), ohřát kytarovým koncem PAG a nakonec zapojit do basové bedny SPB (Bass Speaker Simulation - ta bohužel nabízí jen variantu s 2x 10” s hornou i bez, ale zároveň nabízí několik nastavení mikrofonů). Basista bude chtít použít také kompresor (CM) a GEB (Bass Graphic EQ), k dispozici má ale i basové verze dalších krabiček (overdrive, flanger...).

 

Experimentujte

Výhoda hraní přes počítač tkví v tom, že můžete neomezeně experimentovat a do svého zvuku zapojit efekty, které v reálném světě nejsou možné. InTone vám umožní použít plug-iny VST (na PC) a AU (Mac) třetích firem - takže svůj zvuk můžete obohatit třeba vícepásmovým kompresorem C4 od Waves - ale to už nejsme v kategorii „zadarmo“. Také si můžete vyzkoušet, co by s vaším zvukem udělal který typ efektu, aniž byste ho museli kupovat (a následně prodávat, až se vám nebude líbit).

 

Kde stáhnout?

www.audiffex.com/EN/intone/522/downloads.html

Psáno pro časopis Muzikus