Muzeum Framus - síla tradice

Muzeum Framus - síla tradice
Muzeum Framus - síla tradice

Na malém kousku země můžete na mapě nalézt města či městečka jako Luby u Chebu, Klingenthal, Kraslice nebo Markneukirchen. A i když se nacházejí na území dvou států, jsou přesto propojeny navzdory těmto hranicím.

Tento kraj má silnou tradici ve výrobě hudebních nástrojů. Ať už Luby byly slavné výrobou houslí, Klinghental harmonikami, Kraslice dechovými nástroji nebo v Markneukirchenu sídlilo mnoho obchodníků, kteří se postarali o to, aby se hudební nástroje odsud dostaly do celého světa. A právě do Markneukirechenu jsme se vypravili, abychom byli svědky otevření muzea hudebních nástrojů, tedy především kytar a baskytar, které tvořily hlavní výrobní záběr produkce firmy Framus. Nástroje této značky se dostaly až k Johnu Lennonovi v podobě dvanáctistrunné akustiky Hootenanny, v Rolling Stones na Star Bass basoval Billy Wyman a Jaco Pastorius ve studiu nahrával na Framus–S–380.

 

Otevření, zahájení... Určitě si představíme pod těmito slovy, že bude něco nového, něco na počátku své dráhy. A i zde tomu nebylo jinak. Muzeum vzniklo v renovované vile, která byla s německou precizností restaurována a přestavěna. Ale i tak, přes neposkvrněnou zářící novotu, na nás dýchla především historie a tradice. Základy firmy a později velké továrny Framus položil v roce 1946 Fred Wilfer, otec Petera Wilfera, majitele světoznámé značky Warwick. V muzeu je zachován nábytek z pracovny Peterova otce a je zde cítit síla tradice a odkazu. Peter založil Warwick v roce 1982 ve svých dvaceti čtyřech letech a pevně dnes kráčí v otcových šlépějích.

 

Muzeum vám nabídne na čtyřech stech metrech čtverečních a ve třech patrech pohled do historie značky Framus. V prosklených vitrínách můžete vidět spousty exponátů a je znát, že hledání nových postupů, technologií a tvarů nástrojů někdy vedlo do slepé uličky, ale jindy zase k nástroji, který posunul vývoj o kousek dál. Rozhodně je zřejmé, že experimentování se nebáli.

 

I když renovace vily a vybudování muzea bylo velmi nákladné, tak mnohem těžší bylo shromáždit staré nástroje a dokumentaci, hledání v archívech... S touto náročnou prací pomáhali bývalí pracovníci firmy, staří muzikanti, sběratelé...

 

Celé toto povídání můžete vzít i jako pozvánku. Pokud se budete ubírat do těchto končin, tak si návštěvu muzea určitě nenechejte ujít. A nejste-li ještě přesvědčení, tak navštivte webové stránky muzea www.framus-vintage.de, kde se dozvíte mnohé o rekonstrukci vily, o historii firmy, o nástrojích, o muzikantech hrající na Framus.

Psáno pro časopis Muzikus