Ondřej Pivec na Festiwallu 2018 - rozhovor

Ondřej Pivec je český hudebník, skladatel, klávesista a hráč na Hammondovy varhany žijící v New Yorku. Dlouhodobě spolupracuje s americkým zpěvákem Gregorym Porterem, se kterým je v době vzniku tohoto rozhovoru na evropském turné.

S Porterem získal jako jeden z hrstky Čechů v hudbě ocenění jedno z nejvyšších - Grammy. Dále je možné jej slyšet v newyorských kostelech hrát gospel a samozřejmě v jeho úspěšném projektu se zpěvačkou Kennedy - Kennedy Administration, se kterou vystoupí v České republice v rámci Festiwallu 2018, který pořádají kytary.cz.

Ondřej Pivec na Festiwallu 2018 - rozhovor
Ondřej Pivec na Festiwallu 2018 - rozhovor

Na podzim přijedeš do Prahy se zpěvačkou Kennedy. Přibliž ji těm, kdo ji neznají, a pověz nám trochu o tom, co budete hrát.

S Kennedy hraji v New Yorku už skoro pět let. Potkali jsme se na náhodném hraní v klubu Groove ve West Village. Někdo nemohl a oni ji poprosili, aby dala dohromady kapelu na záskok. Hráli jsme tehdy jen covery. Nakonec se hraní tak povedlo, že nám hned nabídli, jestli chceme hrát příští týden. A tak jsme hráli kařdý týden asi měsíc, až nakonec nám dali pravidelné hraní každou středu. Během dvou let se ustálila kapela a začali jsme psát vlastní hudbu. Loni nám německé vydavatelství Delta Music vydalo album, tak budeme hrát převážně repertoár z něj.

 

Jaké to je doprovázet zpěvačku?

To je trochu obtížné takhle generalizovat, každý člověk je jiný. Já mám to velké štěstí, že už několik let doprovázím naprosto vynikající zpěváky - v neděli v kostelích, na turné s Gregory Porterem či Kennedy. Klíčové je umět hudebně „následovat“ lídra. V podstatě jde o to, neustále poslouchat a hledat volná místa a ta vyplnit. Je nutné mít v zásobě dostatek nápadů, vhodných pro rozmanité hudební situace. No a pak je samozřejmě stěžejní, aby lídr věděl, kam směřuje. Pak je relativně snadné jej následovat.

 

Jak se těšíš na Festiwall?

Těším se velmi. Budu tam kromě s Kennedy hrát také se svými kamarády - Honzou Jakubcem na basu, Michaelem Daňkem „Kolouchem“ na bicí a Honzou Andrem na Hammondky. Myslím, že to bude paráda. Hrajeme v pátek večer. S pořadatelem kytary.cz jsme dlouho kamarádi, a i když jsme se po mém odjezdu do NYC odmlčeli, tak mne oživení velmi těší. Rád bych za podporu poslal dík Pavlovi Frýbertovi, specialistovi na klávesy.

 

Den po koncertě máš workshop. Můžeš nám trochu přiblížit, o čem bude?

To závisí na tom, kdo na workshop přijde a o co bude mít zájem. Kennedy mi slíbila, že se tam také ukáže, takže určitě probereme doprovázení, trochu se budu věnovat zvukům, jak fungovat v kapele tak, abych byl slyšet, ale zároveň po nikom nešlapal, a pokud bude zájem, můžeme se podívat i na Hammondy.

 

Spolupracuješ také přímo s firmou Nord. Jak ke spolupráci došlo?

Před třemi lety na NAMM Show v Kalifornii jsem se dal u jejich stánku do řeči s jedním z reprezentantů Nordu, který vypadal dostatečně neamericky. Ukázalo se, že to je jejich marketingový ředitel. Aniž bych si myslel, že to k něčemu povede, navrhl jsem jim, že bych jim pomohl se zvuky na gospel a obecně do kostela. Řekl, že zájem by určitě měli, a že to probere s vedením firmy. Po půl roce se ozvali, že na to jdeme. Všechno jsme to během tří měsíců připravili, nakonec ale došlo k nějakým problémům a projekt byl pozastaven. Následoval takový prozatímní kompromis uveřejněný vloni na webu Nordu - zvuky vrstvených digitálních elektrických pian.

 

Na co se těšíš, že z této spolupráce vznikne?

Nyní intenzivně pracujeme na značném vylepšení Nord Stage 3. První vlaštovka byl na jaře numpad mode - nový způsob přepínání programů pomocí číselníku (bez nutnosti datového kolečka). To vyšlo ode mne a oni to měli v podstatě hned hotové. Teď děláme na zvucích v pianové sekci  bude to naprostá paráda. V září letím na týden do Stockholmu podílet se na vývoji nového nástroje, o kterém zatím nemůžu nic říct.

 

Je něco, co bys poradil začínajícím klávesákům?

Doporučil bych jim odložit všechny knihy a začít se učit hrát podle sluchu z nahrávek. Je dobré se zaměřit na ty nejmenší detaily - zvuk, timing, pocit... Hudba je pro uši, nikoli pro oči, je potřeba ji do sebe přes uši dostat. A pak také oslovit toho pokud možno nejlepšího klávesáka v okolí a dát si s ním pár hodin.

 

V sobotu 8. září je možné zúčastnit se workshopu vedeného Ondřejem v modřanském areálu kytary.cz. Další Ondřejovy koncerty se uskuteční 29. října v Měšťanské besedě v Plzni a 7. listopadu v Metro Music Baru v Brně.

 

https://www.festiwall.cz

Psáno pro časopis Muzikus