Poradna SAI

Mám kapelu a chceme si nahrát naše soukromé CD. Potřebujeme ISRC*? A když jo, tak kde ho získáme?

Jasně, že ISRC potřebujete. Až pojede v rádiích ohlašování na základě ISRC a i ostatní uživatelé budou kód používat, jako byste ani nebyli. Když se vám třeba povede písnička a bude se hrát dvacet let, její nahrávka bude mít stále stejný kód, a Intergram bude posílat peníze za její užití současným členům, i když třeba už budete hrát v jiné sestavě, anebo vůbec. A taky kdyby to pak nahrála jiná kapela, hrozilo by, že penízky za rádiové hraní dostanou oni, i když budou hrát tu vaší verzi, a mladé digitálně laděné děti se budou vodvazovat, jak to tatíci hráli začátkem tisíciletí. A bude se to týkat veškerého užití té nahrávky, jak je popsáno na www.sai.cz.

ISRC získáte na Intergramu u paní Plačkové. Řekněte, že žádáte o přidělení ISRC. Dostanete CZ A60, například, a pak už si povedete svoji kartotéku, takže tam bude 03 - rok a 00001-00012. Až budete mastrovat další CD, budete pokračovat číslem 03 00013-00025, pokud ho nahrajete ještě v roce 2003. Ale to hlavní, co nesmíte zapomenout, je napsat se do protokolu ISRC, že jste tam hráli, a podepsat. Pak už budete mít nadosmrti klid a budete čekat, až se píseň stane slavnou a vám začnou ty bezpracné prašule kapat domů. (sai)

 

*ISRC (International Standard Recording Code) je mezinárodní systém označování hudebních nahrávek (podobně jako ISBN u knih). Jeho používání není povinné a nic nestojí. Národním správcem ISRC pro Českou republiku je Intergram (www.intergram.cz).

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy