Procházka hudebními styly - Flamenco (5)

Procházka hudebními styly - Flamenco (5) - Kytarov
Procházka hudebními styly - Flamenco (5) - Kytarov

Stavitelé kytar - guitarreros

Design flamenco kytary tvarem a použitím materiálu získal dnešní podobu inovacemi legendárního Antonia Torrese z Almerie. Předtím byly kytary menší a také měly slabší zvuk. Torres definoval podstatné rozdíly mezi klasickou a flamenco stavbou. Jedním z největších následníků a průkopníků byl Manuel Ramírez z Madridu, bratr José Ramíreze I., stavitele ještě ve starém stylu. Vychoval několik žáků, kteří šířili Torresův odkaz dál - Santos Hernandez (zemřel 1942) dosáhl postavení nejvyhledávanějšího španělského guitarrera a jeho nástroje dnes představují ve sběratelském světě velmi ceněné kousky. Tajil své pracovní metody a odmítal učně. Po jeho smrti vdova udržela firmu přijetím stavitele Marcela Barbera (zemřel 1956), který tím získal přístup k tajemstvím, plánům a nářadí. José Ramírez II. (syn José I.) učil už dříve Marcela Barbera a svého syna José III. Linie přešla na Arcangela Fernandeze, dosud jednoho z nejlepších španělských stavitelů, a dále na Marcela Barbera Hija.

José Ramírez III. dosáhl opravdu mezinárodního úspěchu svými klasickými kytarami pro jejich vynikající kvalitu tónu a dokonalé zpracování. I flamenco kytary z jeho dílny jsou naprosto špičkovými nástroji. Ramírezovi žáci - Manuel Contréras, Feliz Manzanero a Paulino Barnabé, se osamostatnili a každý z nich vyrábí také velmi pozoruhodné flamenco nástroje, i když těžiště jejich úspěchu leží v konstrukci kytar klasických. Domingo Esteso (zemřel 1937) byl guitarrero s velkou prestiží a na jeho kytary hrálo ve třicátých letech mnoho profesionálů, včetně Niňa Ricarda. Jeho tradice je udržována a rozvíjena třemi synovci Faustinem, Marianem a Juliem pod firemním jménem Sobrinos de Domingo Esteso (nebo nověji také Hermanos Condé - nástroje, které jsou spjaty také s Pacem de Lucia). Tyto kytary jsou dnes preferovány mnoha výtečnými hráči pro jejich teplý, sladký tón se skvělou zvonivou vibrací. Mezi současnými guitarreros ve Španělsku vynikají zejména Francisco Barba ze Sevilly, Antonio Marin Montero z Granady, Jeronimo Peňa Fernando a bratři Alvarezovi z Madridu a Ricardo Sanchis Carpio z Valencie. Při výběru nástroje by si měl adept flamenco hry dát záležet na základní věci - dobré a vyzrálé dřevo, vyloučit lamináty (překližky), rovná ozvučná deska i krk. Hmatník nejlépe z ebenu, pozor na vystouplé pražce a intonaci po celém rozsahu (rychlý test - flažolet na 12. poloze oproti oktávovému tónu). A jak má znít pravá flamenco kytara? Poslouchat, poslouchat, poslouchat. Cédeček už se vydalo víc než dost. A učit se, učit se, učit se, jak prohlásil jediný praktický revolucionář s bradkou a kšiltovkou. Jak to dopadlo, víme. Ale to není náš případ, že? Tak - promasírovat prsty a jdeme na to.

 

Zapateado

Znamená "klapat botama" - obecný název pro práci nohou s punta y tacón (špička a pata) ve flamenco tancích. Je to i označení virtuózního tance pro sólového tanečníka. Hraje se většinou v 6/8 taktu a tónině C dur. Používá se často rasquado a tempo se zrychluje, někdy až do zběsilosti. Ukázka je typickým příkladem tradičního kytarového doprovodu (př. 16).

Psáno pro časopis Muzikus