Yllas

Yllas
Yllas

Zdravím. Pre rockovú kapelu chceme kupovať P. A. systém a nevieme sa rozhodnúť, ktorým smerom sa vydať - či kúpiť aktívny tlakový systém satelity + subwoofer, alebo či bude lepšia klasika - veľké bedne na stranách. Za radu vopred ďakujem, s pozdravom váš veľmi spokojný predplatiteľ Maroš

Milý předplatiteli Maroši!

Výběr P. A. aparatury není určitě téma na jednu krátkou odpověď. Budu tedy dost stručný a problém si budeš muset dořešit sám nebo pomocí adresnějších dotazů.

Prvním a asi univerzálním kritériem jsou peníze. Nepíšeš o nich, takže předpokládejme, že jich máš dost nebo aspoň dost na to, co chceš ozvučovat.

Druhým, asi stejně vážným, kritériem je co, čili jak velký prostor jakých akustických vlastností chceš ozvučovat. Větší prostor zbaští pochopitelně větší výkon, je rozdíl, jestli to má hrát venku, v akusticky neupravené hale či tělocvičně nebo v akusticky vyřešeném sále, klubu či divadle. Všechny tyto prostory mají svá specifika.

Dilema, o kterém ve své otázce píšeš, mohlo hrát roli tak někdy v druhé půli 80. let, čili dosti už dávno. Pokud nechceš volit vícekanálové ozvučení, nebo ozvučovat extrémně velké prostory, třeba náměstí, bedny vždycky budou stát víceméně po stranách pódia. Jinak tomu bude pouze v případě, že tam žádné pódium nebude, třeba v hospodě, na nádraží, na letišti apod. Berme ale ozvučování pódia. Většina dnešních větších a slušnějších systémů používá subwoofery, čili samostatné basové bedny (u celopásmových beden je basová část vyvedená ven a říká se tomu bi-wiring), a bývá dobrým zvykem do nich v obou kanálech vždycky, nebo aspoň pokud možno, pouštět stejný signál - tedy hrají jednokanálově, monofonně. Výhodou je, že subwoofery mohou být umístěny prakticky kdekoliv po sále, neboť jsou všesměrové. Nejčastěji stojí buď opravdu po stranách pódia, nebo pod pódiem.

Podle tvého dotazu soudím, že máš asi zájem ozvučovat nějaké menší sály pro svou kapelu. Velmi častým a praktickým uspořádáním je dvojice reprobeden připomínající květináč, tedy basová bedna dole a středovýšková nahoře na ní nasazená na tyči. Není to siceuspořádání jediné, ale je velmi časté a dělá ho většina výrobců menších a středních péáček. Abych se ale něčeho dobral, spočítej si aspoň přibližně objem sálu, kde to má hrát, definuj si aspoň zhruba styl, který hrajete (vážná hudba, country, rock či blues, uši rvoucí metal, disco či techno), a s těmito informacemi navštivte několik, radši více, obchodních zástupců. Podle toho, co a jak vám řeknou, a podle toho, kolik na to máte, se pro něco rozhodněte

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy