Yllas

Milý strýčku Yllasi,

vždy jsem se držel tvých rad, a i díky tomu se moje kapela rozjela natolik, že bychom chtěli hrát i v jiných zařízeních, než je náš kulturák. Jak bychom měli jednat s pořadateli jiných klubů, a jak si máme vůbec vybírat, kde hrát? Děkuji ti předem za odpověď.

Tvůj synovec Filda.

Drahý Fildo,

přiznám se, že v tomto smyslu jsem ještě o chodu kapely nepřemýšlel, a proto zde vyjádřím své zkušenosti. Nejdříve ke klubům a podobným

zařízením, protože ve velkých halách zatím asi hrát nebudete. Musím nejdříve napsat, že se za posledních dvacet let hodně zlepšila zvuková vybavenost, tedy ve valné většině nemusíte mít strach, že na vás bude čekat sedmdesáti letý pán s očima navrch hlavy po vyslovené žádosti o odposlechy. Zvukaři jsou lepší a horší, ale většinou to jde, protože jsem už dlouho od nich neslyšel větu „ti Párpli byli nicmoc“, následovanou rozborem díla, a jak by to zahráli oni. Bylo by samozřejmě lepší vozit si svého zvukaře, ale chápu, že to finančně nelze. Prostory jsou větší, menší, ale hlavně už nikomu nevadí, „že to řve“, pokud hraješ tvrdší muziku. Šatna už bývá samozřejmostí. Kluby se prostě hodně zdvihly z popela nemastných devadesátých let.

Co se týče pořadatelů samotných, tak to by bylo na samostatnou knihu. Mám vypozorováno, že ideální je chlapík mezi padesáti a sedmdesáti lety, s dlouhými vlasy svázanými do culíku. Z těchto lidí čiší oddanost rocku, ať je v jakékoliv podobě. Dále znalost problémů s koncertem a snaha všemu tomu předejít a učinit tak koncertní vystoupení co nejpohodovější jak pro kapelu, tak pro fanoušky. Můžeš očekávat šatnu s občerstvujícími nápoji a něčím k zakousnutí, protože muzikant je vždy hladový. Na druhé straně je pořadatel v saku a špičatých botkách, pro nějž je váš příjezd o pět minut později naprosto nepřijatelný. Šatnu má, ale zítra přijede pan Donutil a nechce ji zaneřádit. K jídlu může objednat pizzu, ale zaplatit si ji musíte sami. Zdarma je pouze voda z kohoutku. Zvukař přijde až za hodinu, ale chce, aby byla kapela už postavená a stála v pozoru a očekávala jeho pokyny. Po koncertě okamžitě sklidit nástrojovku a se slibem, že prachy určitě pošle, vás posílá domů, protože musí uklidit na pana Donutila.

Musíš očekávat ledacos. Mne nedávno překvapil jeden malý klub, kde jsme měli šatnu s barem a obsluhou, včetně teplých a studených jídel, jak Rolling Stones. A co myslíš? Postarší majitel měl dlouhé vlasy do culíku.

Tvůj strýc Yllas

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy