Yllas

Drahý strýčku Yllasi,

 

na Tvé doporučení jsem dal dohromady pár kamarádů, kteří umějí hrát na hudební nástroje, a začali jsme zkoušet. Nějak se nám ale ty zkoušky nedaří ukočírovat, abychom se soustředili na muziku. Můžeš nějak poradit?

 

Tvůj synovec Vojta

 

Milý synovče,

 

zkouška kapely je, samozřejmě s individuálním hudebním uměním jednotlivce, vlastně tím nejdůležitějším, před samotným živým vystoupením. Měla by mít své zákonitosti, které budou všichni členové ctít a dodržovat. Beru v potaz, že zřejmě máte zkušebnu, kde se můžete scházet dle

svého rozhodnutí. Ideální je, dohodnout se na jednom či dvou dnech v týdnu, které budou pravidelné, a všichni si na tyto dny nebudou dle svých mžnosí nic plánovat. Více zkoušek týdně nedoporučuji. Vzniká poté tzv. „ponorka“, různé třenice, a člověk se vlastně na zkoušku netěší.

Ale hlavně, a to je nejobtížnější, určit si jednoho, který bude mít právo konečného slova. Ve chvíli, kdy si kapela řekla „budeme demokratičtí“, vznikl vždy problém. Samozřejmě, sdělujte si připomínky, ale dejte konečné slovo tomu z vás, kterého všichni považují za tahouna kapely. Chápu, že je to pro některé typy muzikantů těžké, ale čas to prověřil.

Na zkouškách je dobrá komunikace bubeník-baskytarista a harmonické nástroje mezi sebou. Zpěvák se řeší až na závěr, a on by to měl ve chvíli, kdy se nástroje domlouvají na formě, využít ke svému zaučení se v písni. Ale každá kapela si to dělá dle svých nálad.

Doporučuji požívat alkoholické nápoje během zkoušky ve velmi omezené míře, protože to potom končí tak, že místo zkoušení nového majstrštyku se obehrávají Smoke on the Water, Breaking to Law, Hlupák váhá a podobné táborovky.

Existují ale i partičky, které vůbec nezkoušejí. V jedné takové jsem kdysi hrál a naše zkoušky probíhaly v autě při cestě do klubu, kde jsme pravidelně vystupovali. Hráli jsme covery. Tedy si někdo z nás na nějaký vzpomněl, v autě jsme si zavzpomínali na formu, domluvili jednotlivosti. Po příjezdu do klubu vygooglili text a opsali si ho, no a šlo se s novou peckou mezi lidi. Na to ale musí být dotyční hudební blázni.

Držím vám palce, a pamatuj, co řekl velký Iggy Pop: „Zkouší jen neumětelové.“ Bohužel, někdy jenom energie nestačí.

 

Tvůj strýček Yllas

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy