Co si myslí bubeničtí mistři - ... relax

I v dalším díle „Mistrů“ zůstaneme trochu mimo hraní a soupravu, ale přiblížíme si pohled bubeníků na úmorné cestování mezi koncerty a hodiny strávené v dodávkách nebo jiných dopravních prostředcích. Jak se zabavují profesionální hráči? Jak cvičí a udržují své tělo a hlavně svou mysl v dobré kondici?

 

Po hodinách strávených cestováním je velice obtížné rovnou skočit na stage a odehrát koncert na sto procent. Jak tedy během turné relaxovat, dostat se do vnitřní pohody? Je zřejmé, že nejlepší výkon podá pouze ten, jehož tělo je odpočaté a mysl v dobré psychické kondici. Jak se sami dočtete, odpovědi jsou tak rozdílné jako hraní každého jednotlivého bubeníka.

Aaron Spears
Aaron Spears

Aaron Spears

Aarona asi není potřeba nijak zvlášť představovat. Vzor mnoha tisíců bubeníků po celém světě s naprosto neprůstřelným groovem a téměř nepochopitelnými gospelovými breaky - ano, i tak by se dal charakterizovat. V za jeho kvality mluví i spolupráce s Aliciou Keys, Jamesem Brownem nebo s Usherem.

 

„Jsem vždycky nadšený z každého hraní. Těším se na spoluhráče, je to prostě něco výjimečného. Vždycky naběhnu na pódium jako šílený. Uklidnění dosáhnu až poté, co si sednu za bicí. Když je před sebou vidím, cítím se tak pohodlně. Během hraní prostě nepřemýšlím. Jakmile se začnu soustředit, všechno jde dolů a většinou se i vybourám.“

Todd Sucherman
Todd Sucherman

Todd Sucherman

Todd je jeden z těch hráčů, kteří prošli proslulou výukou Berklee College of Music. Ačkoliv strávil na škole pouze rok, na jeho stylu je víc než vidět, že je to studovaný hráč. Jeho kariéra se rozjela, když vystřídal v kapele Styx předčasně zemřelého bubeníka Johna Panozzoa. Od té doby je Sucherman také vyhledávaným studiovým hráčem. Mimo to také vyučuje. V roce 2008 vyšlo jeho první výukové DVD Methods & Mechanics.

 

„Žádná cvičení, nic takového. Jsem prostě spokojený. Dělám práci, kterou jsem chtěl. Nemám z ní žádný stres a jsem uvolněný. Najednou na mně ale stojí všechno, celá kapela, formy... Neberu to na lehkou váhu, ale pravidelně cvičím, a jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Někdo má trému, já ne, asi se počtem odehraných koncertů stala tahle příprava jakousi rutinou, kterou vlastně zažívám přirozeně.“

Mark Schulman
Mark Schulman

Mark Schulman

Mark je nájemný hráč, a to zejména na turné. Kromě Billyho Idola vystupoval i s Cher, Foreigner a dalšími. Jeho hlavní post je ale vedle P!nk, se kterou jel i poslední tour. Mark je velký milovník indických rytmů a vytvořil si určitý koncept, jak předělat právě tyto těžko pochopitelné a těžko stravitelné beaty do soupravy. Také vydal celkem zajímavé DVD, jak propojit svět domácích studií s internetem.

 

„Občas si najdu před koncertem koutek nebo sprchu a v hlavě si rychle proberu celou show. Pak vím, že jsem připraven. P!nk pak vede modlitební kruh. Stojíme všichni dokola, držíme se a spojujeme naši energii. Také se na pódiu občas kouknu nahoru na světla a modlím se. To je pro mě hodně inspirující. Cítit energii a věřit, že vše je tak, jak má být.“

Psáno pro časopis Muzikus