Legendární setkání - Live in Modena

Legendární setkání - Live in Modena
Legendární setkání - Live in Modena

Legendární setkání

Paco de Lucia, Al Di Meola, John McLaughlin - Live in Modena

Tak jistě - není možné si myslet, že ti tři, co v prosinci roku 1980 vytvořili kytarovou třaskavinu, která vyšla v říjnu následujícího roku pod názvem Friday Night In San Francisco, to ještě párkrát nedají znovu live dohromady... Nemluvě o albech Passion, Grace and Fire o zhruba tři roky později a samozřejmě o The Guitar Trio z roku 1996.

Mezi všemi jejich setkáními mne jednoznačně upoutalo toto naprosto uvolněné, pohodové (ale to neznamená, že ne energií nabité) vystoupení v italské Modeně na prestižní akci Pavarotti & Friends dne 8. června 1996. Tyto akce jsou vlastně sérií benefičních koncertů, které se konají nepravidelně od roku 1992 (tehdy na nich vystoupili mj. třeba Bob Geldof, Mike Odlfield...). Poslední ročník se konal roku 2003 a to tam vystoupila taková jména jako Deep Purple, Eric Clapton, Bono Vox...

No a roku 1996 v rámci svého světového turné se na čtvrtém ročníku sešla tato trojice kytarových matadorů, aby opět udivila svým mistrovstvím, precizností, nasazením a, proč to nepřiznat, i vzájemným hecováním se k posouvání možností hry na akustickou kytaru (jinak se to snad ani vyjádřit nedá).

Trio zde vypálilo Mediterranian Sun Dance - a více není k tomu co dodávat. Mrkněte... Jen je škoda, že zvukaři si nedali pozor a Luciu, kterého jediného museli snímat mikrofonem, v některých pasážích prostě nepřidali.

Drb/zajímavost: Paco de Lucia zde hraje na Hermanos Conde (Conde je madridská dynastie kytarářů), tyto kytary mají i John McLaughlin, Steve Howe, Lenny Kravitz... Al Di Meola zde prohání svůj signature Ovation 1769-ADII5 a John McLaughlin se ukazuje s kytarou Wechter, strunami D’Addario a elektronikou Fishman. A kdo že to vlastní také i tyto kytary? No samozřejmě že i Steve Howe, majitel jedné z největších sbírek kytar na světě...

 

Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=kjpwtLdy8lw

Psáno pro časopis Muzikus