Max for Live - Extrémně osobní Ableton Live - Měřák na výstupu

Max for Live - Extrémně osobní Ableton Live - Měřák na výstupu
Max for Live - Extrémně osobní Ableton Live - Měřák na výstupu

Měřák na výstupu

Dnes do našeho patche přidáme další praktický objekt, a sice měřáky na výstupu. Opět využijeme vše, co už známe, tedy měřák bude reagovat na aktuálně zvolenou stopu.

Jako vždy, i tentokrát nám pomůže pohled do dokumentace LOM. Zde najdeme vlastnost stopy (Track > Property) s popiskem output_meter_left a

output_meter_right. To zní jako přesně ta vlastnost, kterou hledáme, a popis (Description) dané vlastosti nám dává za pravdu: Aktuální hodnota špičky levého/pravého výstupního kanálu. Důležitá informace je, že výstup je v rozsahu 0,0 až 1,0. Pro grafickou reprezentaci měřáku použijeme jeden z často používaných objektů [slider]. Musíme ale do Inspectoru a změnit jeho nastavení, protože ve výchozím nastavení reaguje pouze na celá čísla, a to v rozsahu 0-127. Aktivujeme Float Output (plovoucí desetinná čárka ), nastavíme Range (rozsah) na 1 a Output Multiplier na 0,001 (jednotka). Teď už měřák reaguje tak, jak má. Aby ještě lépe vypadal, zněním Knob Shape (tvar „knoflíku“) z Indicator+ (který má na svém vrcholu zbytečně čárku, která se mi pro tento účel prostě nelíbí) na Rectangle. A ještě můžeme změnit On Color (barvu) na zelenou, aby odpovídala tomu, jak to vypadá v Live. A stačí stejně jako vždy připojit za náš objekt [t l b l b...], stejným způsobem jako vždy.

Psáno pro časopis Muzikus