Co říkají hvězdy aneb 12 x 5 hvězdných rad IX - Dan Donegan

Co říkají hvězdy aneb 12 x 5 hvězdných rad IX - Dan Donegan
Co říkají hvězdy aneb 12 x 5 hvězdných rad IX - Dan Donegan

Jeden z nejvýraznějších současných kytaristů a skladatelů zároveň. Proslul nejen jako člen Disturbed, ale stal se známým i mimo svět HM pro své signature modely kytar Maya (Washburn) a krabičky The Weapon firmy DigiTech.

 

1) Hraj s chutí a dej do toho srdce. Zapamatuj si, že důležitější je hrát tak, jak to cítíš, než tak, jak si myslíš, že by to mělo znít, aby tě okolí bralo. Prostě hlavně začni hrát. To je důležitější než pořád dokola cvičit těžší a rychlejší věci. Je jedno, jestli zahraješ málo not. Pokud je nacpeš tam, kam patří, a budeš tomu stoprocentně věřit, tak je to ono.

 

2) Poslouchej ostatní muzikanty v kapele a nebuď zatvrzelý individualista. Musíš hrát tak, aby to znělo jako celek. Pokud ne, tak si kolem sebe postav bandu těch, kterým nebude vadit, že ti budou jen přizvukovat. Nebo si vezmi akustiku, foukačku a postav se na roh ulice.

 

3) Muzika musí být pro tebe stejně důležitá jako dýchání nebo jídlo. Musíš být na ní úplně závislý. Když si nezahraješ delší čas, tak tě to přece musí hrozně mrzet. V Disturbed jsme cítili ztrátu i jednoho dne, kdy jsme si nezahráli. Nepromarni nikdy možnost, kdy můžeš vzít do rukou kytaru - a je jedno, jestli jen tak nasucho nebo ji zapojíš do všeho, co máš.

 

4) Nelež na kanapi a rozhýbej svou línou prdel. Představami o tom, jak jsi dobrej, a čekáním, jak už producenti klepou na tvoje dveře a tobě se otevírá cesta na první místa Billboardu, tak tím to teda nevytrhneš. Znal jsem řadu kluků, který byli opravdu dobří - ale nedokázali si poručit, aby konečně začali něco dělat, aby začali hrát. A v počtu not za sekundu to teda není.

 

5) A pamatuj si: Pravidla v byznysu nečekej - nejsou. Záleží jen na tobě. Jestliže si věříš, jdi do toho.

Psáno pro časopis Muzikus