Freeware - Casio VL-1 alias Casiopeia - Starý dobrý časy...

Freeware - Casio VL-1 alias Casiopeia - Starý dobrý časy...
Freeware - Casio VL-1 alias Casiopeia - Starý dobrý časy...

Závan nostalgie mě popadl, když jsem při procházení plug-inů narazil na tohoto drobečka. Hudebních elektronických hraček u nás bylo za komančů jako šafránu. Kromě xylofonu a rumba koulí zbýval člověku jen plechový bubínek. Ale to nebylo na elektriku. Nicméně pár známých, jejichž příbuzní žili na buržoazním Západě, občas mívali doma něco, nad čím muzikantská duše zaplesala. Nu a moje kamarádka Andrea měla maličké klávesky Casio VL-1. Klaviatura připomínala tu příšernou foukací harmoniku s tlačítky, to ale bylo jediné, co měly společné s šedivou dobou osmdesátých let. Bylo to totiž digitální zjevení „Made in Japan“ (to už taky nebývá tak časté) a uměly spoustu věcí! Byly to klávesy s šesti zvuky, měly bicí patterny, měly sekvencer (!), takže člověk si mohl zaznamenat své dílko. A jen tak mimochodem, hravost japonských inženýrů prozrazuje i to že to byla i kalkulačka :-) Kromě superlativů je nutné zmínit jeden nedostatek: Byly pouze monofonní. Zvuky se ani vzdáleně neblížily svým předlohám (piano, guitar...), ale o to vůbec nešlo. Byly prostě fantastické!

 

Takže zpátky k dnešnímu tématu: Je tedy jasné, co tenhle plug-in umí! A jak to hraje? Zvuky jsou podobné původní VL-1, výhodou je, že pomocí táhel (Attack, Decay, Sustain, Release) lze měnit jejich barvu. Lze transponovat o několik oktáv výš nebo níž a taky jemně dolaďovat. Má také sekvencer, ale nepodařilo se mi pochopit, jak funguje. Třeba na to někdo kápne. Jelikož se jedná o freeware, podpora od výrobce je samozřejmě minimální. Super jsou kolečka Pitch a Modulation, čímž lze zvuk opět posunout dál. Hraje to bezva, i když se nemůžu zbavit pocitu, že původní VL-1 měly o chloupek lepší zvuk... Jo, výrobce nabízí též plug-in s bicími.

 

Když to shrneme, máme před sebou bezvadnou hračku, nad kterou leckdo uroní kroupu. Koukal jsem na eBay, originál VL-1 dá se v pohodě sehnat, ale ceny se pohybují okolo 30 eur, což není málo! Tohle Casio VL-1 má dokonce vlastní odkaz ve wikipedia.com (!), kde se mj. dočteme, že slavný hit Da Da Da využíval právě tuhle hračku. A jakej balík si díky ní ti Němčouři nahrabali, že jo?! Inu, starý dobrý časy...

Psáno pro časopis Muzikus