Freeware - Gom player - bezva přehrávač

Freeware - Gom player - bezva přehrávač
Freeware - Gom player - bezva přehrávač

Každý, kdo na počítači přehrává muziku nebo filmy (existuje snad někdo, kdo ne?), má svůj oblíbený přehrávač. Ten se naučí využívat a opouští jej pouze tehdy, pokud nějaký film je nad jeho síly (myšleno přehrávače). Pokud i vám vadí naprostá nelogičnost ovládání přehrávače Windows Media Player (kdy třeba u tak zásadní věci, jako je start-stop, musíte klikat myší), pak je jasné, že už jste zkusili i něco jiného. Dnes si představíme přehrávač GOM Player, který je na přehrávání multimédií téměř dokonalý a právem se dělí o první příčky pomyslného ideálu. I když taky má své mouchy...

 

Mezi jeho základní výhody patří snadná obsluha, čeština, široká paleta podporovaných typů souborů a dostupnost dalších kodeků. A je zdarma.

Instalace zabírá balíček o velikosti 7,22 MB a proběhne bez potíží. Stačí odklikat potřebné penzum voleb jako asociace souborů ke GOM atp. Ke stažení je i velké množství skinů (vzhledů) přehrávače.

 

Velkou silou je jeho ovládání. Program je tak jednoduchý, jak jen to jde, a přitom nabízí nebývalý luxus. Co na něm miluji, je snadnost pohybu ve filmu či písničce. Start stop obstarává mezerník. Pohyb vpřed a vzad se provádí šipkami vpravo či vlevo, pro rychlejší přesun v kombinaci s klávesami Ctrl nebo s Shift: Posun o minutu resp. o deset (je možné nastavit). Stejně snadné je dosazování titulků, jejich zapínání, vypínání i synchronizace. A nenechte se zmást výčtem klávesových zkratek, ovládání myší je samozřejmostí.

 

Trochu má problémy s AVCHD soubory; to jsou ty s příponou .mts, které vytváří vaše HD kamera. Přehrávání je v pohodě, ale při přetáčení dopředu či dozadu se film zasekne a chvíli trvá (řádově sekundy), než se zase chytne. Zde pomůže přehrávač Splash Pro.

Ač GOM přehraje téměř vše, přeci jen něco nezvládne. Pokud k tomu dojde, nabídne, že zkusí kodek najít na internetu. Z vlastní zkušenosti odhaduji úspěšnost nalezení velmi malou, řekněme dvacetiprocentní. V takovém případě pak pomůže VLC Player.

 

Ale zpátky ke GOM Playeru. Pokud si chcete přehrávání maximálně zjednodušit, doporučuji GOM jako výborného pomocníka, který toho umí hodně, a přitom nám umožní využívat jen to, co chceme.

Psáno pro časopis Muzikus