Galerie slavných předzesilovačů - Marshall DRP–1, DigiTech Valve FX

Galerie slavných předzesilovačů - Marshall DRP–1, DigiTech Valve FX
Galerie slavných předzesilovačů - Marshall DRP–1, DigiTech Valve FX

Marshall DRP-1

Ne, to není krabička, jak by se na první pohled zdálo. Alespoň ne v tom smyslu, že by toto zařízení patřilo mezi ostatní krabice na podlahu, do pedalboardu. Už jenom páčkové přepínání mezi režimy clean a drive předurčuje DRP k takovému umístění, aby se dal ovládat spíše rukama. DRP-1 (Direct Recording Pre-amp) je totiž, jak už napovídá název, analogový, tranzistorový předzesilovač sloužící především ke studiové práci a k přímému linkovému zapojení mezi kytarou a nahrávacím zařízením či koncovým zesilovačem.

Počátkem devadesátých let se stal velmi oblíbenou záležitostí, která přes své původní určení často sloužila i pro živé hraní. Dokáže "zmarshallizovat vaše kombo", hlásalo jedno tehdejší reklamní motto. Pravdou je, že i přes absenci lamp dokázal DRP-1 do určité míry nasimulovat klasický marshallský zvuk. V čistých rejstřících při vyšším nastavení Master Volume získal zvuk na pružnosti, při zkreslení bylo nutno citlivěji pracovat s knoflíkem Preamp. I přes masivní vpád digitálních simulací trvá obliba DRP-1 až do dnešních dnů, už jenom pro příznivý poměr ceny, vlastností zvuku a jednoduchosti ovládání.

 

DigiTech Valve FX

Záměr vývojářů firmy dát na trh jednodušší a levnější verzi předchozího vlajkového modelu GSP2101 se v podstatě podařil. Tento lampový pre-amp a efektový procesor nabídl také tři lampová a tři tranzistorová zkreslení, navíc přinesl vylepšený noise gate, širší využití whammy pedálu a přirozenější průběh wah efektu, to vše v intuitivnějším ovládání (pokud vás ovšem nespletl zcela nepřehledný manuál). I přes absenci efektové smyčky a omezenější nabídku některých funkcí (například u ekvalizérů) šlo o velmi oblíbené zařízení se špičkovými zvukovými vlastnostmi.

Psáno pro časopis Muzikus