Galerie super customů - Andělský meč

Galerie super customů - Andělský meč
Galerie super customů - Andělský meč

Obecně se tvrdí, že umění může být zbraň. Pravda je, že řada uměleckých děl změnila chod světa či aspoň jeho části. Největší podíl na tom má asi literatura, ale hudba ji čím dál více v historii šlapala na paty, až došlo nejen k vyrovnání, ale v padesátých a šedesátých letech dokonce k překonání původního poměru. Hudba se stala fenoménem, který pronikl do politické, sociální, náboženské i hospodářské oblasti, převzala významnou úlohu ve filmové tvorbě, dokázala si najít své výrazné místo třeba i v IT technologiích, vklínila se například i do oblastí terapie apod. Ovšem když někdo něco vezme doslova...

Galerie super customů - Andělský meč
Galerie super customů - Andělský meč

Firma ESP roku 1993 vyprodukovala tento model pro Toshihiko Takamizawu, legendárního japonského rockového kytaristu, leadera kapely The Alfee. Tento soubor existuje vlastně už od roku 1974 a má celkem široký stylový záběr, kde nechybí jak hard rock, tak ani art rock či folk rock. Jako vzor toto trio uvádí americký folk a zároveň i tvorbu kapel King Crimson, Yes, Emerson, Lake & Palmer a Pink Floyd stejně jako třeba Eagles, Queen či Crosby, Stills, Nash & Young.

Takamizawa je znám velkou sbírkou kytar ESP, z nichž nejznámější je právě Angel Sword. Nástroj je vlastně postaven na filozofii kytar Steinberger. Je osazen humbuckerem a krk je přišroubovaný ke korpusu.

ESP je firmou, která se dokázala neuvěřitelně vecpat mezi současné top kytarové firmy. Zvláště když získala podporu řady vynikajících instrumentalistů, jakými zcela jistě byli či jsou Kirk Hammett, James Hetfield, George Lynch, Alexi Laiho, Alex Skolnick a další, kterým firma vyrobila i signature modely, ale i dlouhá řada dalších, kdy za všechny můžeme jmenovat kupříkladu Emppu Vuorinena z Nightwish.

Roku 1993 při přemístění svého centra do Los Angeles se firma potřebovala zviditelnit, takže přistoupila i na tuto kytaru. Je otázkou, zda by něco podobného vyrobila i dnes, když je její jméno už velmi dobře zavedené... Pravdou ovšem je, že ze všech těch námi dosud uvedených „ujetin“ mi tato připadá, když už jako nic jiného, tak aspoň hodně zajímavá s určitou myšlenkou.

Psáno pro časopis Muzikus