Galerie super customů - Heavy orchidej

Galerie super customů - Heavy orchidej
Galerie super customů - Heavy orchidej

Masivní těla kytar umožňují svým výrobcům přece jenom větší možnosti tvarování korpusu, než tomu obecně je u lubových nástrojů, i když v některých případech můžeme narazit na výjimky (viz např. modely D’Angelico). Na druhou stranu, vyřezat jen nějaký tvar nemusí být zase až takový problém. Ovšem vytvořit originální vzhled, navíc ve všech detailech dotažený do konce a nota bene rezonující s odpovídající výzdobou krku a hlavy, vše ručně s největší pečlivostí zpracovat včetně konstrukce obsahující část klenutého těla, to už je jiné kafe. Nadto, když jde o výrobce, který neudělá pouze jeden jediný model, ale jde o sériovku, i když zakázkovou. Značka totiž nabízí dvě hlavní série nástrojů, cenově dostupnější kytary řady Studio X-Treme a vymazlené modely série Super Custom.

 

To je případ modelu Orchid ze stáje značky Minarik. Výrobce o něm prohlašuje, že do těchto tvarů šel hlavně proto, že vedle samotného designu vykazují tyto kytary díky své podobě i specifické zvukové vlastnosti. „Všechny ty různé výstupky nám při zkouškách při přidávání nebo ubírání vykazovaly velmi zajímavé změny ve zvuku,“ uvádí Mark Minarik. „A tím, že používáme hodně vzácná dřeva, získáváme další body navíc. Což spolu s vlastní konstrukcí vytváří unikátní výsledek.“ Značka si své tajemství výroby dost chrání, neposkytuje moc informací, a to i včetně použitého dřeva či osazení.

Galerie super customů - Heavy orchidej
Galerie super customů - Heavy orchidej

Kytara má průběžný krk, korpusová část je ale navíc i klenutá. Lemování je vykládané, taktéž hmatník i hlava jsou ukázkami vysoce precizní vykladačské práce. Zvláště hmatník pak působí jako umělecké výtvarné dílo.

 

Prostě, jak dodává výrobce: Orchid není pro každého... každý nemůže být originální.

Psáno pro časopis Muzikus