Jak koupit kvalitní nástroj - baskytarový workshop

Jak koupit kvalitní nástroj - baskytarový workshop
Jak koupit kvalitní nástroj - baskytarový workshop

Vážení přátelé baskytarového vesmíru, skvěle hrající a ergonomicky padnoucí nástroj je sen každého baskytaristy. Ale jak na to? Jak se u nás doma dostat ke kvalitnímu nástroji, který splňuje tyto požadavky? Není to vůbec jednoduché. Zde vám předkládám pár tipů a rad.

 

Baskytara z obrázku

Můžete se nechat svést a koupit si nástroj podle obrázku, nejlépe přes internet. To je ta nejhorší varianta, co můžete uskutečnit při výběru a nákupu baskytary. Koupit si obrázek. To, co vám pak přijde domů v krabici, bude už ta realita. Teprve tam si vše vyzkoušíte a začnete zjišťovat,

proč byste nástroj někam odložili a vzali si nějaký jiný, ale ejhle, on vedle žádný není, to je smůla...

Představte si, že jsem si svůj první profesionální nástroj v sedmnácti letech kupoval v Německu přímo v obchodě a měl jsem na výběr z více než padesáti kvalitních baskytar různých značek, cen a barev. Podotýkám, vše v prvotřídní jakosti, seřízené, tedy ihned k použití. V Hamburku jsem viděl obchody s nápisy E-Bass Studio - svět, do kterého když jste vstoupili, tak jste tam našli ohledně baskytar úplně vše, co jste potřebovali. A jak se z takových nádherných obchodů těžce odcházelo... Klidně mi napište, kde takové kvalitní a seřízené nástroje můžete u nás potkat v dnešních prodejnách hudebních nástrojů. Prosím, napište. Budu vám za to velmi vděčný. Myslím, že od vás bohužel žádnou zprávu nedostanu.

Je to hodně špatné, protože já jsem zatím u nás nenarazil na žádný obchod, který by měl pro baskytaristy nějakou rozumnou a zajímavou nabídku. Jen levné varianty nástrojů, vše když tak na objednávku, tedy zase zajíce v pytli.

Proto i dnes kupujeme baskytary většinou jen podle obrázků, vždy se zaručeně pravdivými popisy. Mrzí mě to, ale píši, jak to sám vidím a sleduji. Nikde nic, jen baskytarové prázdno.

 

Baskytara z bazaru - bazar náš i zahraniční

Pokud budete chtít kvalitní prověřený nástroj (doporučuji vyzkoušet nástroje z 90. let), nezbude vám nic jiného než sledovat hudební bazary u nás i v zahraničí, a vybraný nástroj si pak koupit jako nástroj „z druhé ruky“. Výhodou nákupu nástroje vyhraného je to, že si můžete na něj přečíst recenze uživatelů, poslechnout si na internetu, jak hraje, a pak se rozhodnout pro samotný nákup.

Některé lepší inzertní portály vám také nabídnou hodnocení prodávajícího, což vám pomůže v rozhodování, zda nákup uskutečnit, nebo ne. Dále pak můžete někdy i zboží prodávajícímu vrátit, pokud uvedl nepravdivé informace o prodávaném zboží. Tyto informace o prodeji si předem zjistěte, ať víte, jakou ochranu jako kupující máte.

Jak koupit kvalitní nástroj - baskytarový workshop
Jak koupit kvalitní nástroj - baskytarový workshop

Baskytara přímo od prodávajícího

Pokud budete věnovat svůj čas cestě za prodávajícím, máte velkou výhodu, že si nástroj vyzkoušíte přímo u něj, a tam se rozhodnete, zda nástroj koupit, či nikoliv.

Při zkoušení si všímejte především technické stránky baskytary, zda je v pořádku krk, hmatník, zda uložení kobylky není mimo svoji osu, zda elektronika funguje, jak má. Neřešte moc nějaké ťukance a škrábance, pokud je nástroj dobrý, tak určitě hrál, proto počítejte s tím, že nějaké šrámy mít bude.

Nástroj zkoušejte se svým popruhem, na který jste zvyklý. Aparát dejte na „rovno“, ať se projeví samotný zvuk a charakter nástroje, správně nastavte předzesilovač, ať je zvuk šťavnatý.

Také si vezměte s sebou struny, na které hrajete. Pokud vám prodávající dovolí, své struny dejte na zkoušený nástroj. Je to také důležité. Zvuk se tím velmi změní a budete hrát komfortně na vámi používanou tloušťku strun.

Psáno pro časopis Muzikus