Jak koupit kvalitní nástroj - baskytarový workshop

Jak koupit kvalitní nástroj - baskytarový workshop
Jak koupit kvalitní nástroj - baskytarový workshop

Filozofie sbírání zkušeností při nákupu kvalitního nástroje

Je to velmi jednoduché. Vyčleňte si určitou sumu peněz, kterou chcete věnovat nákupu nástroje. Pozor - vše krát dvě. Jde o to, že třeba budete nakupovat nástroje ze zahraničí. Určitě si pro takový nástroj nepojedete. Přijde kurýrem. Baskytaru vyzkoušíte a můžete se rozhodnout, zda si ji

necháte, nebo pošlete dál do světa. Můžete si koupit vzápětí další, porovnat oba nástroje mezi sebou, vyzkoušet je a třeba prodat - proto finanční částka krát dva.

To samé dělám já. Nic jiného nám nezbývá. Jinak se ke kvalitním nástrojům nedostaneme. U nás prostě nejsou. Nástroje „točím“ - kupuji, testuji, zkouším a prodávám.

Velkou výhodou je, že během tohoto procesu hledání získáváte obrovské zkušenosti, které se vám můžou i nadále hodit. Víte, jak který nástroj hraje nebo nikoliv, jak vypadá. Poznáte ergonomické a hráčské vlastnosti těchto nástrojů. Dále pak odezvu tónu, rychlost a pohodlnost hry, řemeslné zpracování. Získáte také přehled o historii výroby baskytar jednotlivých značek. Co vám mám povídat, je to krásný proces poznání. Sám ho aplikuji a nové informace neustále vstřebávám. To krásné napětí, když víte, že k vám právě jede přepravní společností nějaký vysněný nástroj, ta baskytara, o které jste hodně slyšeli, četli a tušíte, jak by mohla hrát.

Důležité je rozpoznat, že nový nástroj není úplně ono. Takový nástroj opět prodejte. Nemusíte na něm ani nic tratit, naopak ho můžete prodat za stejnou cenu nebo i za cenu pro vás výhodnější. Pamatujte však na čestné chování při takovém prodeji. Nemějte dobrý pocit z toho, že jste třeba někoho oklamali. Není to fér, buďme k sobě čestní.

 

Baskytara vyrobená na zakázku

Můžete oslovit mistra stavitele baskytar a nechat si vyrobit baskytaru na zakázku. V některém minulém dílu Muzikusu najdete článek o českých mistrech výrobců baskytar. Více informací naleznete také na internetu. Takový nástroj pak bude mít vše, co si budete přát.

Během procesu stavby nástroje si můžete domluvit konzultační návštěvy u mistra a vše ještě doladit. Můžete mu sdělit veškeré své požadavky. Jakou baskytaru potřebujete, co od ní očekáváte. Nechejte si také poradit přímo od něj, co je vhodné přímo pro vás a vaši hru. On ví, jak takové požadavky převést do technických parametrů samotného nástroje, aby se vám hrálo skvěle. Nevýhodou je, že do poslední chvíle vlastně nebudete vědět, jak baskytara bude doopravdy znít. Avšak nemějte obavy. Většinou to bude na výbornou. Čeští stavitelé baskytar jsou nesmírně šikovní - důvěřujte jim.

 

Věnujte výběru nástroje určitý čas, vyplatí se to

Pokud vám pod rukama projde více nástrojů, zůstanou ty nejlepší, které vám vyhovují, u vás doma. Také mám rád, když můžu objevovat stále něco nového. Každá baskytara má svoji duši, něco má ráda, něco jí nevyhovuje. Dá vám to najevo. Některá je vhodnější na techniku hry prsty, jiná na hru palcem. Vybírejte, hledejte, poslouchejte a analyzujte. Váš hudební projev pak bude o to lepší, tón krásnější. Získáte o nástrojích také hodně znalostí a nabytede nové zkušenosti. A to se vyplatí.

Přeji vám při výběru toho pravého nástroje hodně štěstí! Veškeré dotazy pište na info@adamusmartin.com. Těším se na naše další setkání!

Psáno pro časopis Muzikus