Kde vzít a nekrást - Eq Qualt, ekvalizační kvaltovačka

kde vzít a nekrást - Eq Qualt, ekvalizační kvaltovačka
kde vzít a nekrást - Eq Qualt, ekvalizační kvaltovačka

Nedávno jsem se díval po nějakém šikovném ekvalizéru a během hledání jsem narazil na VST plug-in s názvem EQ Qualt. Jak vidíte z obrázku, je prostě nepřehlédnutelný. Autor zvolil naprosto nekompromisní a jedinečný design, kdy je vše vykresleno v dokonalém stylu à la Karel Haloun. Výjimkou jsou údaje pod potenciometry a ekvalizační křivka, které jsou dynamické a vykresluje je počítač.

 

Takže co to vlastně umí? Jedná se o desetipásmový parametrický ekvalizér. Pro každé pásmo mohu nastavit základní parametry: Zesílení (Gain) v rozsahu -20 dB až 20 dB, frekvenci (Center) od 32 Hz do 21 kHz a činitel jakosti Q resp. šířku (Width) od 0,1 do slušných 6,5. Vpravo dole je pak ovladač hlasitosti, pracující v rozsahu -80 dB až 24 dB.

 

Ovládání je zcela triviální. Plugin umožní pro každé pásmo libovolné nastavení. Jde to tak daleko, že si neláme hlavu s tím, že nastavené frekvence by se neměly překrývat, a nechá vás nastavit kdekoliv cokoliv. Tím může vzniknout docela pěkný guláš. Naštěstí tu máme ekvalizační křivku, která přehledně vykreslí, co jsme vlastně nastavili. Zvukově se jedná o standardní zařízení se slušnou využitelností. Jak už to u podobně „levných“ mašinek bývá, doporučuji nevolit příliš vysoké hodnoty jakosti. Filtrace pak nezní zcela přesvědčivě.

 

Co více dodat? Jednoduché dílko tvoří jedna 900kilobajtová dll knihovna, běžící na 32bitových Windows. Na uvedeném odkazu naleznete jeho dvojče, vyvedené ve standardním „suchopárném“ počítačovém designu. To umí i 64bitová Windows a 32bitový Mac, navíc umožní individuální vypínání jednotlivých pásem.

 

Ale pokud jste hravé muzikantské dušičky, pak určitě oceníte, jak je tenhle oranžový fešák srandovní.

 

ddmf.eu/freeware.php

Psáno pro časopis Muzikus