Královny rytmu - Debbi Peterson

Královny rytmu - Debbi Peterson
Královny rytmu - Debbi Peterson

Debbi Peterson, celým jménem Deborah Mary Peterson, se narodila 22. srpna 1961 v Northridge v Kalifornii. Inspirována Paulem McCartneym se chtěla naučit hrát na baskytaru či na kytaru, ale nakonec usedla za bicí soupravu, když se náhle uvolnil bubenický post ve středoškolské kapele její starší sestry Vicki. Absolvovala jednu jedinou bubenickou lekci, takže jako samouk bubnování odkoukávala od jiných bubeníků a zkoušela je napodobit. Velmi jí ovlivňoval Bruce Gary z kapely The Knack, jejíž koncerty v mládí často navštěvovala. Mezi další bubeníky, kteří ji inspirovali a inspirují, patří Ringo Starr, Keith Moon, Charlie Watts, Sheila E. a Stewart Copeland.

 

Na konci roku 1980 založila kytaristka a zpěvačka Susanna Hoffs spolu s další kytaristkou a zpěvačkou Vicki Petersonovou a její mladší sestrou Debbi kapelu, kterou pojmenovaly The Bangs. Brzy se k nim připojila basistka Annette Zilinskas a o rok později jim vyšel první singl Getting out of Hand a první EP. Baskytaristka Annette záhy opouští kapelu a jako náhrada přichází do kapely (která je již přejmenována na The Bangles) Michael Steele z The Runaways. V roce 1984 vychází debutové album All over the Place a dva singly z něj. Jeden z nich, Going Down To Liverpool, zpívá Debbi.

 

O dva roky později vydaly The Bangles druhé a velmi úspěšné album Different Light. Píseň Manic Monday, která se vyšplhala až na druhé místo hitparád ve Spojených státech, Velké Británii a Německu, napsal a holkám věnoval Prince. Další hit z tohoto alba se jmenuje Walk Like an Egyptian a držel se několik týdnů na prvních místech hudebních žebříčků.

 

Třetí album, nazvané Everything, vyšlo roku 1988 a obsahuje další veliký hit - baladu Eternal Flame.

V roce 1989 si dávají The Bangles pauzu a věnují se každá svým osobním a sólovým projektům.

 

Debbi začala psát songy a spojila se dohromady se Siobhanou Maherem ze skupiny River City People, aby spolu vytvořily band Kindred Spirit. Nahrály a vydaly pouze jedno album.

 

The Bangles se v roce 1999 dávají opět do kupy, aby napsaly song Get the Girl pro film Austin Powers: Špion, který mě vojel. Kapela začíná znovu koncertovat a vydala další dvě studiová alba - Doll Revolution (2003) a Sweetheart of the Sun (2011).

Debbi Peterson je firemní hráčkou bubnů Gretch. Je vdaná a má dvě děti.

Královny rytmu - Debbi Peterson
Královny rytmu - Debbi Peterson

BICÍ SOUPRAVA

Gretsch

1) 22” bass drum

2) 14” snare drum

3) 12” tom

4) 13” tom

5) 16” floor tom

 

ČINELY

Zildjian

A) 14” hi-hat

B) 16” crash

C) 18” crash

D) 20” ride

Psáno pro časopis Muzikus