Královny rytmu - Stella Mozgawa

Australská bubenice Stella Mozgawa je známá jako členka indie rockové kapely Warpaint, se kterou natočila tři studiová alba. Vedle hraní s kapelou Warpaint spolupracovala i s umělci a kapelami, jako je Kurt Vile, Andy Clockwise, Adam Green, Cate Le Bon, Jagwar Ma, The xx, Tim Presley a Regina Spektor.

Královny rytmu - Stella Mozgawa
Královny rytmu - Stella Mozgawa

Stella se narodila 25. února 1986 v Sydney. Její rodiče se do Austrálie přestěhovali z Polska, aby zde vystupovali jako hudební duo. Protože vyrůstala v hudební rodině, bylo pro ni naprosto přirozené hrát na nějaký hudební nástroj. Již ve škole toužila po bicí soupravě, ale setkávala se s názory, že na bubny hrají jen kluci. O to víc po bicích toužila. Ve třinácti letech se jí splnil sen a na bicí nástroje se začala učit. Zpočátku jí ovlivnil bubeník Zac Hanson z bratrské popové skupiny Hanson. Ve čtrnácti letech Stella předstírala, že je „dvacetiletá polská přistěhovalkyně bez dokladů“, aby mohla vystupovat v klubech v Sydney.

Když začala hrát v kapele Mink, přestěhovala se Stella i její kolegové ze Sydney do New Yorku, aby zde zkusili prorazit. V roce 2007 vydali album Mink. Stella se seznámila s basistou Fleou ze slavných Red Hot Chili Peppers, který jí navrhl, aby se přestěhovala do Los Angeles. Zde natočila Stella roku 2010 s kapelou Swahili Blonde album Man Meat.

Koncem roku 2009 bylo Stelle nabídnuto, aby natočila desku s ženskou indie rockovou kapelou Warpaint, které odešla bubenice Shannyn Sossamon. Stella se stala právoplatnou členkou a roku 2010 vydaly kritiky uznávané album The Fool. Warpaint odjely tour k propagaci své debutové desky nejen po Spojených státech, ale i po Evropě, kde zahrály i na slavných a významných festivalech. V dalších letech jim vyšla ještě dvě studiová alba Warpaint (2014) a Heads Up (2016).

Stella je vyhledávanou bubenicí pro svou hudební všestrannost, nebrání se různým stylům, naopak ji to láká. Ráda experimentuje i s elektronickými zvuky a jejich kombinací s živým hraním.

Je endorserkou firmy Pearl Drums.

Královny rytmu - Stella Mozgawa
Královny rytmu - Stella Mozgawa

BICÍ SOUPRAVA

Pearl Reference Series

1) 22 x 16” bass drum

2) 14 x 5” snare drum

3) 13 x 11” tom

4) 16 x 16” floor tom

 

ČINELY

Istanbul

A) 15” hi-hats

B) 20” crash

C) 22” ride

Psáno pro časopis Muzikus