Kytarová dílna LIII - Coda – seriál končí

Kytarová dílna LIII
Kytarová dílna LIII

Coda

Vážení čtenáři, kytaristé a příznivci Kytarové dílny. Náš seriál končí a při pohledu zpět, do ledna roku 2002, kdy vyšel první díl, jsem se sám sobě divil, že už píšu nepřetržitě pátý rok. Již v úvodu jsem slíbil, že se podíváme na více hudebních stylů, což jsem dodržel. V dvaapadesáti dílech zde byly ukázky ze španělského flamenca, latinsko-americké hudby, blues, obsáhlý materiál nejznámějších rockových skladeb a riffů, jazzrockoví velikáni a téměř nepřetržitý souhrn často hraných jazzových standardů. Kdo pravidelně odebírá Muzikus, tak má již slušnou dávku kytarové literatury v kostce. Rozsah každého článku samozřejmě nedovolí více skladbu "pitvat" a zaobírat se detaily. Ale na seznámení se a malé uvedení do kouzelného světa hraní na kytaru, to jistě postačí. Zájemce o historii upozorňuji na první ročník Kytarové dílny, kde vycházelo Sedm století kytary, ucelený přehled vývoje od třináctého století až ke kytaře elektrické. Co dodat? Jen tolik, abychom si přáli štěstí, neutuchající chuť cvičit, vzdělávat se, poslouchat co nejvíce oblíbené mistry, hodně kšeftů a díky svému umění zvládnout hru na kytaru, se také prosadit. Snad k tomu Kytarová dílna do budoucna přispěla svým malým skromným dílem.

 

John McLaughlin

"Johnny, trochu uber tempo. Šak ty víš, že jsi stejně nejrychlejší. Měj s námi slitování a soucit, když už máš tu višňu..."

 

Billy Gibbons

Texaský masakr fenderovou pilou naležato, nastojato, vsedě a tanečním krokem.

 

Jeff Beck

Jeff začal cvičit dvanáct hodin denně trsátkem, takže se máme na co těšit. Satriani s Vaiem jdou do předčasné penze. Záněty šlach jsou svinstvo... A nic jinýho neumí!

 

Carlos Santana

Četl jsem, že v Mexiku je to prý od nepaměti samý bandita. Kdo uteče - hraje!

 

Martin Barre

Martin chytil druhý dech. To se mu to hraje, když má od roku 1971 nainstalovány jedním šikovným potápěčem, co příležitostně píská na píšťalu, Vodní plíce. Ne každý má do života toho svýho Andersona.

 

Jimi Hendrix

Už ho nebavilo skákat donekonečna po těch krabicích, aby si co nejvíc zhnusil ten pravý ušlechtilý tón kytary, který mu vtloukali do hlavy, za nekonečně dlouhý půlrok v seattleské hudebce. Tak to vzal oklikou přes jointa. Alespoň teď už může chodit k Segoviovi na kondice.

 

Keith Richards

Keith našel doma ve skříni kostlivce. Skamarádili se a teď mu dělá na šňůrách kytarového technika. Ale možná je to nějaký kolega z kapely. Kdo ví? Jeden to tak rychle nepozná.

 

Alvin Lee

"Tak sis asi tenkrát, Alvine, říkal, co budu po těch deseti letech dělat. No - nějak nám to uteklo, že?"

 

Peter Green

"Petře, jestli ti ještě přebejvaj nějaký prachy, tak tuhle byli u mě doma dva jehovisti, a tam prej je to natuty uložený, až zatroubějí k poslednímu soudu."

 

Eric Clapton

Když byl Eric na jedné z posledních transfúzí, tak se lekl, že by se v něm krve nedořezal. Tekl z něj modrý inkoust. To víš Ericu, kdo s čím zachází, tím také schází. Dej si na to Bacha!

 

Ritchie Blackmore

"Tak si Ritchie zrovna říkám, že už těch loutnovo-irských popěvků stačilo. To už tady dávno bylo a dělali to líp. Asi by sis měl zajet k fendrům do fabriky vybrat něco žíhanýho. Ale třeba by ti Candice pak nedala večeři a ty hotelový žrádla... no, vždyť víš."

 

Jimmy Page

Psali v magazínu, že Jimmy koupil v Antarktidě dost velký pozemek a probleskla i zpráva, že skončil s kytarou. Když si to dáme dohromady, tak není tak těžké si domyslet, co se chystá. Za šílený prachy se dostal k dědictví po jednom německým gráfovi a hodlá stavět vzducholodě. První hangáry už prý rostou jako houby po dešti.

 

Gary Moore

Kytarový virtuóz Gary už se tak přecpal riffama a lickama ze všech možných stylů, že nevěděl, čí je. Rovnýma nohama skočil do dechovky a polil ji bluesovou světlou dvanáctkou. Ta mu jde přece jen nejlíp. Teď ještě zmáknout toho Kmocha. To je ale jiný kafe, co Gary?

 

Tony Iommi

Tony je ve vězení. Ubil svoji čtvrtou mladou ženu, která mu z lásky, ale z neznalosti koupila k vánocům krásnou pozlacenou cirkulárku. Tony, Tony, kdo si to má ještě po tolika letech pamatovat?

 

Al DiMeola

"Ale - stoosmadvacetiny na patentovém úřadě nahlásil už někdo jiný. Asi bys rád věděl kdo, viď? Máš smůlu. Na šanónu je takové malé razítko - Přísně tajné. Takže cvičit, cvičit!"

 

Slash

Slash je na jednotce intenzívní péče. Bohužel se k němu už donesla poplašná, ale stoprocentně ověřená pravda, že u Gibsona končí s výrobou les paula. Místo toho rozjíždí nový model, který se má podle zlých jazyků podobat jako vejce vejci stratocasteru. A to už měl nachystaný nový podpis na signature II - hada s cigárem v hubě. No holt je to pech.

 

George Harrison

"Vidíš Georgi, co jsi tenkrát způsobil s tím koncertem pro Bangladéš. Měli hlad a dneska jich je už desetkrát víc. Měl jsi radši zasít na tý svoji zahrádce nějakej ten mák a trávu."

 

Luboš Malý

Zkus to rukama! Ono z toho něco vyleze...

Psáno pro časopis Muzikus