Kytaroví velikáni - James Honeyman-Scott

Kytaroví velikáni - James Honeyman-Scott
Kytaroví velikáni - James Honeyman-Scott

Pretenders byla jedna z kapel, která definovala New wave jako odpověď na rozpad rockového establishmentu v polovině sedmdesátých let. A vedle protagonistky této kapely, Chrissie Hynde to byl právě James Honeyman-Scott, který charakterizoval sound a směr této kapely.

A není od věci si také uvědomit, že právě ona první alba, která znamenala pro Pretenders onen zásadní průlom (a na nichž jediných kvůli předčasnému úmrtí Honeyman-Scott i hraje) už nebyla, možná až na jednu výjimku (možná, možná Learning to Crawl), nikdy kapelou překonána. Tím je řečeno v podstatě hodně.

 

James Honeyman-Scott

Honeyman-Scott se narodil 4. listopadu 1956 v Herefordu v Anglii. Jeho prvním nástrojem nebyla kytara, ale klavír - noty ho nikdy moc nebraly, tak se učil hlavně podle sluchu. To mu bylo sedm let, ale brzy převládl zájem o kytaru. Během tří let absolvoval kurz hry na kytaru a soustředil se na poslech alb zejména (a nejdříve) Erica Claptona a Hanka Marvina. Samozřejmě, že přišly na řadu i regionální kapely, jako byli The Enid, progresivní kapela, kde se seznámil s klávesistou Robertem Johnem Godfreym z Barclay James Harvest), The Hawks, The Hot Band, a zejména soubor Cheeks.

Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus nebo v jeho elektronickém vydání.
Psáno pro časopis Muzikus