Legendární setkání - Sweet Home Chicago

Legendární setkání - Sweet Home Chicago
Legendární setkání - Sweet Home Chicago

Psal se rok 2007 a v Toyota Parku v Bridgeview v Illinois se uskutečnil již druhý ročník řady benefičních festivalů Crossroads Guitar Festival, kterou založil Eric Clapton (oficiálně první ročník se konal roku 2004, nicméně už pět let předtím se uskutečnilo toto hudební setkání pod názvem Eric Clapton & Friends in Concert: A Benefit for the Crossroads Centre at Antigua). A právě jako finálové vyvrcholení se při realizaci bluesového standardu Sweet Home Chicago od Roberta Johnsona setkala celá plejáda bluesových a bluesrockových kytaristů hvězdných jmen. Výsledkem je pohodový session, a co na tom, že domluva nefungovala úplně tak, jak měla. Možnost vidět tyto velikány na jednom pódiu převažovala nad vším.

Legendární setkání - Sweet Home Chicago
Legendární setkání - Sweet Home Chicago

Koho že tam uvidíme? První tam jede sólo Buddy Guy (během jeho výstupu tam pomáhají usednout Johnnymu Winterovi - je vidět, že na tom zdravotně opravdu není dobře...) v té své typické bekovce. Po menším dohadování tam krátce vstupuje Eric Clapton a navazuje na něj svým čistým tónem Robert Cray. Poté si zazpívají Clapton, Guy a John Mayer, a pak opět začínají čítankové jízdy bluesovým feelingem. Nejdřív se uvede (a naprosto skvěle) John Mayer a hned za ním se připomene Johnny Winter. Pokračování se stopkami je na Jimmie Vaughanovi - a pak je krásný závěr, ve kterém se rozezpívá celá aréna.

Ještě je nutné uvést, že tam s nimi byl i legendární Hubert Sumlin’ a skvělá byla i kapela za nimi - ti si to užívali stejně jako ta esa vepředu...

Záznamu z tohoto festivalu se na CD a DVD po celém světě prodalo přes dva miliony (což v 21. století je velmi zajímavé).

 

Drb/zajímavost: Všech 28 000 lístků se prodalo během 22 minut... V roce 2007 šlo v rámci festivalů o jednoznačný rekord.

 

Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=ZEmvBdRLg4k

Psáno pro časopis Muzikus