Legendární studia - Electric Lady Studios

Legendární studia - Electric Lady Studios
Legendární studia - Electric Lady Studios

A máme tu třetí pokračování, kdy si uvedeme studio, které stálo u počátku krále rock-and-rollu Elvise Presleyho. Přeneseně tak můžeme říct, že tady ten frmol začal...

 

Kde? Budova na 706 Union Avenue, Memphis, Tennessee.

Vznik? 3. ledna roku 1950 si Sam Phillips v budově, kde sídlil i jeho label Sun Records, otevřel studio pod původním názvem Memphis Recording Service.

Výběr ze jmen a nahrávek? Vedle Elvise zde jmenujme určitě další tři velikány té doby, kteří spolu s Presleym dostali přezdívku Million Dollar Quartet. Není divu, nahrávali zde Carl Perkins (ten zde mj. vytvořil kasovní trhák Blue Suede Shoes), Jerry Lee Lewis a Johnny Cash (dokonce se zde i všichni sešli na jedné nahrávací frekvenci).

... a třeba? Za prvé: Sam Phillips byl i inovátorem - například při natáčení Presleyho skladeb inovativně použil páskové echo, kdy docílil specifického zabarvení celé nahrávky. U RCA, kam poté Presley přesídlil, si s tím nevěděli rady a zkoušeli to tak, že nahrávky pořizovali ve velké prázdné chodbě, stejného efektu však nedosáhli.

Za druhé: V tomto studiu také snad poprvé došlo k tomu, že v tomto typu hudby už nebyl zpěv tak výrazně vpředu, ale dostal se na úroveň ostatních nástrojů, což vytvořilo úplně jiný, kompaktnější obraz celé skladby.

A třeba za třetí: Má se za to, že zde vznikla legendární skladba Rocket 88, což je považováno za první čistě rock-and.rollovou nahrávku. Jejím autorem byl Ike Turner (ano, tehdy manžel dnešní rockové babičky Tiny Turner).

Legendární studia - Electric Lady Studios
Legendární studia - Electric Lady Studios

Poznámka: Až v tomhle studiu se vlastně zformovala doprovodná Elvisova kapela, kde vedle kontrabasisty Billa Blacka se stali známými zejména kytarista Scotty Moore a bubeník DJ Fontana.

Špička ledovce? Z historického hlediska to je jednoznačně první singl That’s All Right, který Elvise dostal do širšího povědomí. Sluší se poznamenat, že na druhé straně singlu byla neméně dobrá pecka, Blue Moon of Kentucky.

Psáno pro časopis Muzikus