Mladý basák - Jan Dužda

Mladý basák 16. - Jan Dužda
Mladý basák 16. - Jan Dužda

Výtečný baskytarista, který působí hlavně v respektované romské kapele Le Čhavendar (romsky Od chlapců), ve které je nejen baskytaristou a zpěvákem, ale i kapelníkem a hlavním skladatelem. Skladbám dodává vlastním neotřelým způsobem melodické, a přesto groovující linky, ve kterých míchá jazz, latinu a romskou hudbu.

Jak ses dostal k muzice a k baskytaře?

K muzice jsem byl veden odmalička. Pocházím z hudební rodiny, kde se hrálo a zpívalo prakticky každý den, a musím se přiznat, že jako malý kluk jsem k muzice vůbec netíhnul. Dokonce jsem sestrám vypínal muziku, když si ji doma pouštěly, ale to se brzy změnilo a nakonec jsem do muziky vplul, ani jsem si nevšiml jak. K baskytaře jsem se dostal tak, že v kapele Le Čhavendar, ve které působím dodnes, jsem byl původně kytarista. Můj basista emigroval do Anglie, tak jeho místo musel někdo převzít, a protože jsem s ním hodně konzultoval jeho basové linky, převzal jsem to já.

 

Které styly ti nejvíce sedí?

Nejvíc se mi líbí brazil jazz, jestli se to tak dá nazvat, a vlastně vše, co je rytmické a hodně harmonické. Strašně těžko se to popisuje, prostě musíte cítit, co vám sedí.

 

V jakých kapelách jsi hrával a v jakých hraješ teď?

Jak už jsem zmiňoval výše, hraju v romské kapele Le Čhavendar a občas zaskakuji v kapele Mario Biháry a Bachtale Apsa a dělám vokalistu v kapele Ida Kelarová a Jazz Famelija. Jinak mám za sebou působení u takové lokální kapely, která se už rozpadla a jmenovala se Já, ty a on.

 

Jaký byl tvůj největší zážitek spojený s hraním?

Bylo jich mnoho. Pokaždé, když nám lidé zatleskají po vydařeném koncertě, to je nepopsatelně nádherný zážitek, ale třeba konkrétněji... Když jsme sklidili velký potlesk v Lucerně, kde nám zatleskalo dva a půl tisíce lidí, nebo když jsem podal ruku Victoru Wootenovi a Birélimu Lagréneovi anebo když jsem se potkal s velmi talentovanými muzikanty, kteří představují to nejlepší z české a slovenské republiky, ne-li ze světa.

 

Co používáš za vybavení?

Vlastně nejradši mám vstup přímo do linky, zvuk je tak nejčistější, ale jen v případě, že hrajete na výborný aparát. Jinak mám Ampeg BA 115. Je to starší model comba, ale nehraje nejhůř. Co se týče baskytary, hraju na Stuart Spector Euro4LX Classic. Podle mě je to velmi dobrý nástroj.

 

Na jakých nahrávkách tě můžeme slyšet?

Se skupinou Le Čhavendar jsem nahrál jedno oficiální CD a asi tři demo nahrávky. S Idou Kelarovou, jakožto vokalista, jsem nahrál CD Romská balada se Škampovým kvartetem a jedno CD také s Idou Kelarovou a Jazz Famelija.

 

Odkaz na kapely: Le Čhavendar * Ida Kelarová a Jazz Famelija

Psáno pro časopis Muzikus