Mladý basák - Michael Krásný

Mladý basák - Michael Krásný
Mladý basák - Michael Krásný

Basista, který je mezi muzikanty již dobře znám. Působil v mnoha různých uskupeních různých žánrů a tak je jasné, že se dokáže volně pohybovat ve všech stylech. V jeho hře najdete poctivý groove a citlivě vedené linky.

 

Jak ses dostal k muzice a k baskytaře?

Pocházím z hudební rodiny, takže jsem byl k muzice odmala tak nějak veden. Tak jsem začal chodit na opavskou ZUŠ na piáno. Jako každé dítě jsem se raději honil za mičudou, než abych doma cvičil, ale pak přišel nějaký zlom. Bylo mi třináct let a začal jsem hudbu vnímat úplně jinak. Založili jsme s bratrem kapelu a já začal hrát na basu. Nejdřív jsem hrál na kytaru, na které jsem měl jenom čtyři spodní struny a pak mi táta koupil k vánocům moji novou úžasnou první basu!

 

Které styly ti nejvíce sedí?

Nejvíc mi sedí fusion. Čímž jsem prakticky definoval všechno, protože abys zahrál fusion, tak musíš umět všechno ostatní. Počínaje jazzem, který je ve fusionu úplně základní a pak dál přes funk, pop, rock k HC. Jazz hraju samozřejmě taky rád, stejně jako funk, nebo pop. Z bigbeatu mi asi zůstalo jenom to cítění, protože ty ostatní styly jsou pro mě nad tím. Ne že bych nerad hrál rock, ale nevyhledávám ho.

 

V jakých kapelách jsi hrával a v jakých hraješ teď?

Mým vlastním a hlavním projektem je Quattro Formaggi, což je právě fusionová partička. Kdybych se měl nějak rozepisovat, tak tady budeme dlouho, takže moje současné projekty jsou:

Laco Deczi & Celula New York, T.O.P. Dream Company, Cosmic People, Jakub Doležal Quartet, Betty Lee Trio, Yvetta Blanarovičová & Hard Pop Job, Markéta Poulíčková & Rock Stars, Maraca.

 

Jaký byl tvůj největší zážitek spojený s hraním?

Opravdu největší zážitek, stalo se to před posledními Vánocemi, jsem hrál raut pro nějakou farmaceutickou firmu a v přestávce jsem si dal klasicky od všeho něco a jako kdyby do toho jídla dali projímadlo. V dalším setu to na mě přišlo. S oroseným čelem šilhám na bubeníka a ten mi radí: „Normálně to polož a běž! Mě už se to stalo taky, tak jsem prostě složil paličky a utíkal jsem, protože - to se máš jako p....t?!“. No tak jsem dohrál píseň, odložil basu do stojánku a utíkal jsem.

 

Co používáš za vybavení?

Zásadní je pro mě moje signature šesti strunná baskytara, kterou mi udělal na zakázku nástrojař Aleš Vychodil. Je to jeden z nejlepších nástrojů, na které jsem kdy hrál. Jako aparát používám David Eden WT-500 Highwayman nebo Aguilar AG 500, popř kombo Phil Jones Bass BBC Briefcase, bedny mám 2 x Aguilar GS 112. Efekty: multiefekt Boss GT-10B a Boss RC 20 XL Loop Station. Mé další nástroje: bezpražec Yamaha BB5000A7 a Jazz Bass Jan Vlasák.

 

Na jakých nahrávkách tě můžeme slyšet?

Quattro Formaggi - Over The Edge 2012

Quattro Formaggi - Quattro Formaggi 2006

 

T.O.P. Dream Company - Keep on movin

T.O.P. Dream Company - Live in Prague CD 2008

T.O.P. Dream Company - Live in Prague DVD 2008

 

Cosmic People - Butterfly 2011

 

Jakub Doležal Quartet

Psáno pro časopis Muzikus