Pódiové sestavy slavných kytaristů - Dave Murray

Pódiové sestavy slavných kytaristů - Dave Murray
Pódiové sestavy slavných kytaristů - Dave Murray

Vždy usměvavý a pohodu kolem sebe šířící virtuóz klasického heavy metalu a jeden z pilířů Iron Maiden se po letech zkoušení různých značek vyhnul standardním hlavám a zvolil pouze lampový konec Marshall 9200, který obsahuje osm lamp EL34, dvě ECC83 a dvě ECC81. Předtím hrál na Marshally JCM900, Mesa/Boogie Mk IV a Gallien-Krugery 2100: "Pořád jsem musel něco nastavovat, pořád jsem musel dávat pozor na různá propojení, neustále jsem zkoušel, co dát do smyčky a co dát přímo... Takhle si vezmu ten efekt či zkreslení ze dvou mulťáků, uložím si to do bank a je vymalováno. Lampový zvuk je díky konci a vynikajícímu JMP-1 přirozený, takže ani po této stránce jsem nemusel slevovat ze svých požadavků. Hodně se tím zpřehlední a zjednoduší hra."

Veškeré efekty včetně zkreslení bere z rackových JMP-1 a JFX-1 a přes "rozvodnu", jak říká jeho technik switching systému Petera Cornishe, žene svůj signál do 9200 a odtud přímo do beden Marshall, osazených čtyřmi dvanáctipalcovými 75wattovými Celestiony (jedno období používal Electro-Voice, ale podle jeho slov jsou Celestiony pro tuto sestavu vhodnější, nejsou tak tvrdé a lépe se "nakrmí"). V minulosti hrál na celou řadu krabiček - v jeho pedalboardu se střídaly různé flangery, hodně si oblíbil krabičky MXR (Distortion, Phase 90 a Equalizer), rád používal wah pedál Jim Dunlop Cry Baby, ADT Chorus a rackový T. C. Electronic: "U těch krabiček jsem neustále musel hlídat, zda výrobce nepřijde s něčím novým a lepším, stále jsem prošlapoval spínače, pořád se řešil prach v potenciometrech..."

Jeho nejznámějším nástrojem je bezesporu '57 Fender Stratocaster, který původně patřil Paulovi Kossoffovi z Free: "Koupil jsem ji v období, kdy jsem začínal, a tehdy stála 1400 dolarů. Byla to pro mě obrovská částka, ale přesto stála za to. Mám ji od roku 1976 a je to stále jedna z mých nejlepších kytar." Kytara prošla úpravou, singly u kobylky a krku Dave nahradil humbuckingy a přepražcoval hmatník: "Mám rád silnější pražce." Z dalších stratocasterů můžeme jmenovat nástroje se snímači Seymour Duncan Hot Rails a Seymour Duncan JB. Na přelomu 80. a 90. let se na pódiu objevoval s kytarami ESP, hrál i na jacksony. Na většině nástrojů má nainstalovánu mechaniku Floyd Rose. Ze strun nejdříve preferoval Dean Markley, v současné době na své kytary natahuje Ernie Ball (vždy 009). Od této firmy má i trsátka.

Pódiové sestavy slavných kytaristů - Dave Murray
Pódiové sestavy slavných kytaristů - Dave Murray
Psáno pro časopis Muzikus