Pódiové sestavy slavných kytaristů - Dimebag Darrell

Pódiové sestavy slavných kytaristů - Dimebag Darre
Pódiové sestavy slavných kytaristů - Dimebag Darre

První, co na této sestavě zaujme, jsou dva pedály DigiTech Whammy WH-1, které Darrell, výrazná osobnost skupiny Pantera, do své hry zapojuje stejně výrazně, jako např. Steve Vai a Jennifer Batten: "Poradil mi to můj technik, když jsem si stěžoval na to, že se musí nějak vyřešit přepínaní mezi jednotlivými funkcemi a to dost rychle. Já totiž na pódiu nestojím na jednom místě. A tak jsou tam dva hned za sebou, každý je nastaven jinak, na dvojhlas a pitch, takže je to jednodušší, kdo by se s tím pořád přepínal." Další zajímavostí je to, že v jeho efektové řadě nenajdete žádný drive: "Hlavy Randall nepotřebuju ničím krmit. Volume a drive naplno a je to tam. Rocktron Silencer pak uhlídá ten šum a feedback."

 

K dalším krabičkám ještě můžeme poznamenat, že vedle současného wah pedálu 535Q hrál zpočátku i na pedály Vox, u ekvalizérů Furman používal řadu PQ-3 (ve studiu PQ-4), za svou kariéru se nevyhýbal ani krabicím Boss (zejména Noise Gate a CE-1 Chorus) a Electro-Harmonix (zejména Small Stone Phaser, Electric Mistress Flanger/Filter Matrix, Big Muff na zesílení k sólům a Soul Preacher Compressor/Sustainer), občas se v jeho sestavě objevil i šestipásmový MXR ekvalizér a MXR Flanger, z procesorů pak DigiTech Studio Quad, ART FXR Elite, Korg Pandora, Lexicon Vortex včetně control pedalu DigiTech Control 8 a Korgy řady AX30G a G1: "Nikdy jsem se nespoléhal jenom na to, co nabízel ten který multiefekt či ta která krabička. Proč nezkombinovat to nejlepší, co každé zařízení poskytuje?"

Pódiové sestavy slavných kytaristů - Dimebag Darre
Pódiové sestavy slavných kytaristů - Dimebag Darre

Wireless systém, nezbytný pro jeho rozevlátý pohyb na jevišti, je Shure U4D, jednu dobu používal i Nady 950GT.

 

V průběhu své kariéry si zvykl na aparáty Randall. Čestné místo u něj zaujímá starý stowattový stack s hlavou RG-100, kterou nejdříve vyměnil za řadu Jaguar a posléze Century 200. V současné době preferuje řadu Warhead: "Věrná reprodukce toho, co zahraju na svých kytarách - to bylo pro mě vždy to hlavní hledisko při výběru aparátů. A Warheady mi zní dobře jak na normálně laděné, tak i na podladěné kytary včetně toho, co vyvádím na whammy pedálech." Masívní hradba aparátů je postavena tak, že první čtyři jednoduché stacky s bednami 4 x 12" a stack hlava + dvě bedny 1 x 15" slouží pro jeho typický drive tón a jeden stack hlava + 2 bedny 4 x 12" používá pro čisté zvuky.

 

Na své kytary natahuje struny DR v sadách 009-046 (standardní ladění) a 009-050 až 052 (transponovaná Standard Eb, D, Dbladění a Dropped D ladění).

Psáno pro časopis Muzikus