Pódiové sestavy slavných kytaristů - Robert Fripp

Pódiové sestavy slavných kytaristů -Robert Fripp
Pódiové sestavy slavných kytaristů -Robert Fripp

Určující člen artrockových King Crimson a dalších, často netradičními cestami se ubírajících, projektů (včetně experimentu ProjeKct) svou pódiovou sestavu často obměňuje. Rozhodně se nejedná o zarytého tradicionalistu, a to dokonce ani v případě nástrojů. Samozřejmě, že si zahraje na své letité gibsony les paul customy a ovationy, ale základem jeho filozofie je nebýt otrokem zavedených zvyklostí (v jednom období hrál i na kytary firem Tokai atd.)

Tomuto trendu naprosto dokonale odpovídá jeho pódiová sestava, na druhou stranu také ukazující na perfekcionalismus tvorby zvuku, jímž se stal pověstným již v počátcích King Crimson. Řada syntezátorů je vzájemně propojena (Fripp se nespokojuje s nabídkou jednoho zařízení), Rocktronem ovládá programy jak ve VG-8, tak i vzájemný vztah s GR-1 a GR-30, z nichž bere zejména ostatní, "nekytarové" nástrojové zvuky. G-Force plní roli multiefektu, doplněném dvěma preampy s možnostmi dalších efektů.

Při tomto zpracování signálu dospěl po letech zkušeností k tomu, že opustil klasické hlavy a soustředil se na koncové zesilovače, které v co nejmenší míře ovlivní v celkovém vyznění jeho signál, prohnaný celým tímto řetězcem. I když se zde také nijak zvlášť nedrží zavedených zvyklostí, přesto má power ampy Carvery již dost dlouho. S výrobky této americké firmy, která se specializuje na rackové tranzistorové konce (základními řadami jsou PM, PT a PX s vysokými výkony ve čtyřech ohmech), je spokojen právě pro schopnost věrného přenosu jím nastaveného signálu.

 

Zájemce o další informace odkazuji na 33 + 333 světových kytaristů a na Doplňky, které vyšly v Muzikusu 5/2004 jako dodatky k této encyklopedii a Kytarovým velikánům (Muzikus 8/1992)

Pódiové sestavy slavných kytaristů -Robert Fripp
Pódiové sestavy slavných kytaristů -Robert Fripp

scéma

Psáno pro časopis Muzikus