Příprava na hru palcem - baskytarový workshop

Příprava na hru palcem - baskytarový workshop
Příprava na hru palcem - baskytarový workshop

Vážení přátelé baskytarového vesmíru, ještě než začnete cvičit techniku hry palcem (slap), povím vám pár rad, jak se na ni připravit.

 

Hra palcem - seřízení nástroje

Když už tedy nastane ten čas, že se rozhodnete začít studovat palcovou techniku, je důležité si položit otázku, zda vaše baskytara je pro tuto

techniku hry vhodná. Každý nástroj má své zvukové a hráčské vlastnosti, které hru touto technikou buď lépe, nebo hůře.

Používáte-li příliš vysoký dohmat, bude se vám palcem hrát velmi těžce. Při této hře se totiž struna, do které udeříte palcem pravé ruky, musí dostat k poslednímu pražci hmatníku a od něj se odrazit zpět. Tak vzniká typický kovový a čitelný charakter tónu. Při této technice hry se žák učí správný úder, tak aby byl vyrovnaný poměr mezi úderem a následným znějícím tónem. Většinou se začínajícím hráčům stává to, že při hře palcem se ozve jen silné bouchnutí o strunu a následně žádný konkrétně znějící tón. Když má takový student ještě vysoký dohmat, struna se vlastně nemusí k pražci vůbec dostat.

Pokud se na správné seřízení baskytary necítíte, nechejte si nástroj seřídit u odborné firmy. Existuje také v zahraničí (Německo, Polsko) služba - seřízení nástroje přístrojem Plek Pro.

Příprava na hru palcem - baskytarový workshop
Příprava na hru palcem - baskytarový workshop

Hra palcem - nastavení zvuku nástroje

Hra palcem je specifická baskytarová technika hry. Charakteristický tón, který tím získáte, je výsledkem této techniky - baskytarový palcový tón.

Nemůžete, prosím, tyto dva pojmy zaměňovat. Pokud máte aktivní elektroniku, dejte si víc basů a výšek. Středy buď nechejte uprostřed, nebo jich dejte méně. Toto nastavení vás podpoří při hře palcové techniky.

 

Hra palcem - výběr strun

Výběr strun je také důležitý. Vůbec snad nejhorší variantou je příliš vysoký dohmat a obehrané struny tloušťky 0.45 (0.50). Tam už nečekejte žádný čistý charakteristický baskytarový palcový tón. Jen samé zvukové problémy.

Na hru palcem osobně používám struny o tloušťce 0.40. Ocelové, s niklovým vynutím. Můžete samozřejmě používat tloušťky i zcela jiné. Je to otázka zvyku. Mně se ovšem osvědčily struny 0.40, které mi umožní hrát zcela komfortně veškeré baskytarové techniky hry.

 

Hra palcem - nastavení baskytarového aparátu

Jednoduché nastavení baskytarového aparátu - basy a výšky víc, středy méně. Začněte nastavením „na rovno“, pak dejte basy a výšky na 2. hodinu a středy na 10. hodinu pomyslného hodinového ciferníku. Toto nastavení aparátu vám charakter palcového tónu ještě víc umocní a zpevní.

 

Hra palcem - tlumení strun

Tlumení strun u palcové techniky přechází více na levou ruku. Na to pozor! Tlumit se musí!

 

Palcová technika je skvělá

Vyžaduje však jiné postavení levé a pravé ruky a také jinou filozofii celkové hry. O tom si však povíme v některém s dalších dílů baskytarového seriálu. Při osobním setkání vám ukážu, jak hrát palcovou techniku hry s dynamikou a bez použití kompresorů a jiných krabiček. Naučíme se, jak si krásný tón vytvořit a ohlídat sami, bez „krabičkové chemie“.

Veškeré dotazy pište na info@adamusmartin.com. Těším se na naše další setkání!

Psáno pro časopis Muzikus