Receptář bubenických nápadů - dvojky

Receptář bubenických nápadů - dvojky
Receptář bubenických nápadů - dvojky

Dnes bych se chtěl s vámi, drazí čtenáři, trochu více zaměřit na techniku „dvojek”. To jsou údery, během kterých dělá ruka podobný pohyb jako při klasickém jednoduchém úderu, ale palička pomoc zápěstí a prstů udeří dvakrát. Existuje mnoho velmi odlišných způsobů, jak přistupovat k této technice. Tři základní cvičení si však tady dnes rozebereme.

 

Alfou a omegou dvojitého úderu je to, jak pracujeme s odrazem paličky. Pokud paličku pouze „upustíme” na blánu a necháme ji odskočit vlastní vahou, podobně jako při víření, většinou je pak druhý úder slyšitelně slabší než první. A my samozřejmě chceme krásné, vyrovnané údery. Tím se dostáváme k prvnímu cvičení.

 

Akcentujeme druhý úder

Toto cvičení je pro začátečníky nejvhodnější, nejsnazší. Pomalu hrajte každou rukou dva klasické údery (PPLL), ale snažte se, aby první byl tichý a druhý akcentovaný (pPlL). A snažte se je hrát hlavně zápěstím. Když budou údery vyrovnané, můžete zvýšit tempo. Ve vyšších rychlostech začnou paličku ovládat spíš vaše prsty, což je v pořádku. Hlavní je, abyste se snažili udržet druhý úder silnější než první. Čím rychleji hrajete, tím je rozdíl v hlasitosti úderů menší, nakonec téměř zmizí a dvojky budou znít dynamicky vyrovnaně.

 

Push pull

V tomto cvičení se zaměříme především na práci prstů a práci s odrazem. Rozdělme si ji na dvě poloviny. V první polovině vedeme paličku celou rukou, stejně jako při obyčejném úderu. Avšak na rozdíl od něj uvolníme prsty a necháme paličku se velmi odrazit. Až tak, aby nám téměř přistála na předloktí. Paličku v ten moment svíráme pouze palcem a ukazováčkem a celá ruka zůstává spuštěná dole, u těla. Ve druhé polovině tohoto cvičení použijeme pouze prsty, které pouhým sevřením paličky vykonají druhý úder. Tedy je to sled dvou různě vedených úderů, spojených výrazným odrazem. Celá ruka - odraz - prsty.

 

Inverted doubles

Třetí cvičení pomáhá ke zlepšení rytmické vyrovnanosti vašich dvojek. Tzv. inverted doubles znamenají posunuté dvojky o jeden úder. Takže klasické dvojky hrajeme jako PPLLPPLL a invertované jako PLLPPLLP. Celé cvičení je potom takto:

Hrajte klasické dvojky od pravé ruky PPLL PPLL.

Hrajte invertované dvojky od pravé ruky PLLP PLLP.

Hrajte klasické dvojky od levé ruky LLPP LLPP.

Hrajte invertované dvojky od levé ruky LLPP LLPP.

 

První dvě cvičení, která jsem vám zde popsal, jsou technicky dosti odlišná. Z vlastní zkušenosti jsem však přesvědčen, že je dobré cvičit oba dva způsoby, ale během hry se řídit hlavně sluchem a svým pocitem. A vaše vlastní technika může klidně ležet někde uprostřed.

Psáno pro časopis Muzikus