Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Floyd Rose

Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Floyd Rose
Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Floyd Rose

Pokud se ještě vrátíme k uchycení zámku strun v minulých dílech probírané mechaniky Floyd Rose, jisté problémy mohou nastat právě u varianty zámku připevněného vruty (minule byla označena za méně pevnou). Někdy jsou vruty opravdu docela malých rozměrů vzhledem k relativně značné síle tahu strun, kterou musí držet. Pokud totiž (viz minulý díl) zjistíme, že se nám celý zámek při pohybu pákou hýbe a nedaří se nám již utáhnout připevňovací vruty (zpravidla stržené závity v relativně měkkém dřevě), můžeme zkusit vruty vyměnit za větší a delší. Pozor jen, aby jejich hlava shora nově nepřekážela samotným kamenům (destičkám), a taky pozor na délku, abychom nechtěně neskončili „skrz krk“ na druhé straně. Pokud se nám ani takto nepodaří „přimět“ zámek, aby držel, většinou zbývá jediná varianta - předělat náš nástroj - potažmo zámek - z „vrutové“ varianty na variantu připevněnou inbusovými šrouby z druhé strany krku (skrze něj).

 

Nechci tady nějak extra nabádat k odvážnějšímu „kytarokutilství“, ovšem někdy je přechod z vrutů na šrouby skrz skutečně to jediné možné řešení, jak zámek může při pohybu pákou opravdu pevně držet. Já jsem se před mnoha lety na jedné své starší, řekněme méně hodnotné kytaře (poměrně zdařilá kopie Stratocastera), do podobné operace pustil sám s celkem kladným výsledkem. Ovšem když jsem potřeboval před nějakým časem instalovat zámek na jednoho z mých amerických Fenderů, raději jsem to svěřil svému známému stolaři, na celý proces jsem ale sám „dohlížel a poskytoval cenné rady“. :-)

 

Nejde o to, že bychom třeba neuměli přesně vyvrtat dva otvory na průchozí inbusové šrouby, jde také například o to, hrany otvorů ve dřevě správně začistit, aby byla tak nějak zachována jistá kosmetická stránka věci. Přece jen pokud tuto úpravu děláme na ne zrovna levném nástroji, měli bychom tenhle atribut brát rovněž v potaz. Co můžu doporučit ale úplně nejvíc, pokud si cíleně vybíráme nástroj s tremolem Floyd Rose, rovnou pořiďme takový model, který má zámek na inbusových šroubech skrz krk. Tato varianta připevnění drží opravdu lépe, a pokud se zámek časem jemně uvolní, tak nebývá zpravidla problém tyto šrouby kdykoliv později utáhnout příslušným klíčem.

Ještě jednou bych se rád přece jen drobně vrátil k tematice utahování šroubů. Za svou hrací a „servisní“ kariéru jsem poměrně častokrát viděl stržené závity, nutno ale podotknout, že nikdy ne na svém nástroji - a to jsem jich měl a mám s mechanikami Floyd Rose několik. Opravdu je velmi důležité utahovat šrouby inbusovými klíči s citem, střední silou, ne málo, aby se povolovaly, ale ne tzv. „na krev“, aby došlo ke stržení.

Příště téma Floyd Rose uzavřeme jakýmsi shrnutím všech hlavních bodů, které jsme si v minulých dílechrozebrali.

Psáno pro časopis Muzikus