Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Kabely VIII

Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Kabely VIII
Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Kabely VIII

Minule jsme v tématu kytarových kabelů skončili u konektorů jack 6,3 mm, zmínili jsme osvědčené dražší typy značky Neutrik (NP2 X a NP2 XL), zmínili jsme také poměrně levnou základní variantu firmy Rean (kvalitní čínská výroba pod hlavičkou Neutriku) - model NYS 201 v ceně cca 30 Kč za kus. Tu bych tedy já považoval za jakousi spodní kvalitativní hranici, ale skutečně a zodpovědně plně použitelnou. Osobně jsem během posledních let napájel těchto konektorů desítky na nejrůznější typy kabelů a můžu je opravdu z dlouhodobého hlediska doporučit. Když půjdeme od modelu NYS 201 „nahoru“, máme zde o něco robustnější model Rean NYS 224 a NYS 224 L (cca 40 Kč/ks), jejichž funkčnost a spolehlivost je taktéž časem více než ověřena. Konektory NYS 201 a NYS 224 jsou uzpůsobeny pro průměr kabelu do 6 mm, NYS 224 L pak do 8 mm, pokud byste do dvou prvních potřebovali dostat kabel o větším průměru, je nutno koncový otvor v šroubovacím obalu jacku převrtat, což se poměrně jednoduše dá realizovat, opět osobně vyzkoušeno. :-) Pokračujeme-li opět výše, tak v ceně necelých 60 Kč/ks můžeme pořídit model Rean NYS 224 BG s pozlacenými kontakty a s černěným šroubovacím obalem, taktéž velmi slušný a doporučeníhodný konektor. Další ze značek, se kterou mám přímou osobní kladnou zkušenost, je australská firma Amphenol - zde zmíním jejich model ACPM-GN, který jsem taktéž mnohokrát použil (necelých 40 Kč/ks). Když se ještě oklikou vrátím k samotným modelům Neutrik, např. NP2 X, ty nemusejí být vždy zcela vhodné kvůli své o něco větší délce pro kytary typu Stratocaster (šikmé zasouvání jacku), zvláště pokud má někdo (jako já) rád volně „klimbající“ páku vintage tremola, ta může totiž do delšího zasunutého jacku v dolní úvrati narážet.

Pokud bychom si chtěli zmínit některé úhlové (zahnuté) modely jacků 6,3 mm, u Neutriku to bude jistě model NP2 RX a NP2 RX-B (černý) v ceně 90 Kč/ks, u značky Rean to pak bude NYS 207 (cca 30 Kč/ks), u značky Amphenol pak model ACPM-RN (45 Kč/ks). Typ, který můžu osobně taktéž velmi doporučit, je plochý úhlový konektor s pozlacenou špičkou značky Hicon HI-J63MA05 v ceně asi 50 Kč/ks, který je kvůli svým rozměrům vhodný např. i mezi krabičky do pedalboardu. Mám jej také napájený na několika kabelech, které poměrně často používám.

To je tedy v kostce několik modelů, u kterých mám skutečně osobně vyzkoušeno, že se dobře pájí a celkově se s nimi dobře manipuluje, a jelikož většinu zmíněných modelů roky používám (buď přímo já sám, nebo moji kolegové, kamarádi a známí, nebo jsem je zvolil do nejrůznějších instalací), mám tak poměrně reálně a vlastně de facto z první ruky ověřenu časovou spolehlivost, výdrž a trvanlivost.

Opět podotýkám, že nejsem nikterak napojen na žádného tuzemského prodejce (ani na tuzemského či netuzemského výrobce :-)), jedná se opravu o mé vlastní zkušenosti a doporučení.

Příště pokračujeme.

Psáno pro časopis Muzikus