Sibelius snadněji - Několik rad na závěr

Sibelius snadněji - Několik rad na závěr
Sibelius snadněji - Několik rad na závěr

Přátelé, dvanáctým dílem uzavřu (aspoň na čas) seriál, který přibližuje práci s rozšířeným notačním editorem. Nejdůležitějším tématem, prolínajícím se všemi díly, se stala produktivita. Jinými slovy - jak šetřit čas minimalizováním zbytečných pohybů, klikání myší atd. Na závěr tedy dovolte pár tipů, které je dobré znát.

 

Pokud vaše ruce střídají počítačovou klávesnici a MIDI klaviaturu, nabízí se navigace (scrollování) pomocí kláves PgUp a PgDown (velké skoky). S použitím modifikátorů posouváte jenom o kousek.

 

S navigací úzce souvisí i přiblížení a oddálení partitury (Zoom). Alternativou přepínání procentuální velikosti je krokový zoom, pro který je dobré obětovat dvě funkční klávesy (např. F5 a F6). Neocenitelná je taky funkce Zoom to page height, která jednoduše přizpůsobí velikost partitury počtu osnov. Tuto možnost mějte taky na horké klávese, budete ji často používat při práci na částech partitury (s funkcí Focus on Staves anebo plug-inem Focus Families). Klávesám F7 a F9 doporučuji přiřadit repetice a mezi nimi (F8) je dobré mít dvojitou čáru. Ještě jednou zmíním svoji oblíbenou zkratku na Undo (F2).

 

Pokud do partitury často vpisujete poznámky, přiřaďte jim taky klávesy. V nastavení můžete upravit jejich vzhled a formátování. Jen nezapomeňte rozlišovat mezi textem vztahujícím se k osnově (staff text) a ke stránce (page text). Veškerá nastavení textů a fontů můžete měnit v okně Edit Text Styles. Další nastavení pak v okně Engraving Rules. Poté, co nakonfigurujete vzhled své partitury a partů, můžete jej uložit (Export House Style) a aplikovat na jiné partitury (Import House Style). Jen pozor, přenastavit lze opravdu skoro všechno tak, aby vám to nežralo drahocenný čas.

 

Pokud zapřemýšlíte, můžete si zkratkami sjednotit všechny důležité programy, které používáte. Lze třeba navigovat a nahrávat, vyhledávat pomocí stejných operací taky v Logicu nebo jiném DAW.

 

Úplně na závěr namátkou zmíním pár užitečných plug-inů. Hide Duplicate Rests, jak název napovídá, schová duplicitní pomlky vzniklé díky několika hlasům v jedné osnově. Set Metronome Mark umožní zadat tempo skladby ťukáním (tap tempo). Loop Selection přehrává označené místo ve smyčce. Halve/Double Note Values usnadňují augmentaci a diminuci. A Exchange Staff Content vymění obsah dvou označených osnov.

 

Poslední verze Sibelia nabízí řadu nových funkcí včetně nové navigační metody Timeline. Možností je v programu opravdu požehnaně a je jen na vás, do jaké hloubky chcete jít. Přeji vám příjemnou a rychlou práci. A nezapomínejte, že počítač slouží vám. Ne naopak.

Psáno pro časopis Muzikus