Sibelius snadněji - Plug-iny

Sibelius snadněji - Plug-iny
Sibelius snadněji - Plug-iny

Díky používání plug-inů se může vaše psaní not v programu Sibelius stát výrazně efektivnějším. Je tedy načase si plug-iny představit a zařadit je do repertoáru užitečných nástrojů. Jedná se o malé programy, které spouštějí několik příkazů. Plug-iny kromě autorů Sibelia píší také sami uživatelé. Některé jsou k dispozici hned v základní instalaci, jiné si stáhnete z www.sibelius.com. V základním programu jsou seřazeny podle kategorií a najdete je v pravém horním rohu Ribbonu (u záložek Home, Note Input, Text, Play a Review). Editovat anebo instalovat nové můžete jednoduše z programu. Záložka File obsahuje postranní panel a ve spodní části je tlačítko Plug-ins.

 

Plug-iny tedy můžete vyhledávat v Ribbonu, ale je šikovné využít jeden z nich, který zpřístupňuje všechny ostatní. Jmenuje se Run Plugins by name a jeho spuštění otevře okno s nabídkou, ze které můžete rychle najít ten potřebný, a to vepsáním prvních několika písmen jeho názvu. Existuje i podobná varianta s názvem Run plug-ins on Keyboard Shortcuts nebo Fixed Shortcuts. Tento případ nabízí vyskakovací okno, které obsahuje písmena abecedy (A-Z). Vy jenom jednotlivé plug-iny podle vlastního uvážení přiřadíte jednotlivým písmenům. Jednu anebo druhou možnost doporučuji v nastavení (Keyboard shortcuts) naprogramovat na nějakou funkční klávesu (např. F4), aby k ní byl rychlý přístup.

 

Následující příklad dokumentuje, jak to může fungovat, když třeba potřebujeme prázdné takty opatřit „slashy“ - šikmými lomítky, nad které se zapisují akordické značky. Tento grafický prvek je velmi často používán v jazzové, bigbandové či populární hudbě. Namísto vepsání čtvrťových not a pak jejich označováním a editováním prostě spustíme plug-in Fill Selection with Slash Notes. Před tím jsme ho v plug-inu Fixed Shortcuts přiřadili klávese I (viz obrázek), takže nám stačí označit prázdné takty, zmáčknout F4 + I, potvrdit, a je to.

 

Postupně si budeme představovat různé další plug-iny, ale vy samozřejmě na nic nečekejte a prozkoumejte toho co nejvíce sami. Určitě objevíte mnoho věcí, které se vám budou hodit.

Psáno pro časopis Muzikus