Yllas

Yllas
Yllas

Drahý strýci Yllasi, pořád se nemůžu dopátrat, jak nejlíp namotat strunu na elektrickou kytaru bez zámků. Každej mi radí něco jinýho. Co ty?

Zeptal ses dobře. Možná ani netušíš, že tento problém řeší nezanedbatelné procento kytaristů. V podstatě lze říci toto: špatné namotání struny má přímý vliv na její ladění. Čím více závitů, čím více přesahujících částí struny, nenamotaných na kolících a klátících se nad hlavou nástroje buď v celé své délce nebo ve stočených "kolečkách?", tím více proměnných působí na celkový tah strun. Možná namítneš, že více závitů znamená větší pevnost. Ne. Možná namítneš, že se více závitů časem a tahem zpevní. Ne. Se strunou přece pracuješ, například ji vytahuješ, a to všechno se projeví na práci všech těch závitů a jejich "pevnosti?". Dokonce i volné části struny, které nenamotáš na kolíky, působí na kvalitu ladění. Poradím ti tedy způsob, který se mi stoprocentně osvědčil. Jde o čtyři kroky (zpracoval jsem je pro dva základní typy hlav, s kolíky po jedné a po dvou stranách).

 

1. krok: Nařiď kolík tak, abys mohl protáhnout strunu rovně, přibližně v ose krku.

 

2. krok: Ohni u kolíku strunu tak, aby směřovala:a) u jednostranných hlav dolů, k podlazeb) u dvoustranných hlav do středu plochy hlavy (nezapomeň pak tento směr u natahování strun u opačné strany hlavy - prostě vždy mířit do středu)

 

3. krok: Volnou část struny, kterou jsi ohnul, podsuň, protáhni pod strunou, která již vede od krku ke kolíku. To znamená, že:a) u jednostranných hlav volnou částí struny míříš nahorub) u dvoustranných hlav zamíříš ven z plochy hlavy

 

4. krok: Jakmile strunu protáhneš, zalom ji tak, aby mířila nahoru (nebo ji můžeš i naklopit zpátky do směru podtažení). Předpokládám, že začneš utahovat tak, aby struny vedly ke kolíkům standardně. Začni tedy utahovat tak, aby se kolíky točily v naznačeném směru. Ta část, kterou jsi zahnul, bude uzamčena natahovanou strunou, a nevyklouzne. Zbytek, trčící nad tento uzel, můžeš klidně odstřihnout. Podívej se na doprovodné obrázky.

 

Tvůj strýček Yllas

Otázky strýčkovi Yllasovi posílejte na adresu yllas@muzikus.cz

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy