FOFR Rozhovor - Milan Broum

FOFR Rozhovor - Milan Broum
FOFR Rozhovor - Milan Broum

Narozen(a): 8. 6. 1951

Rád poslouchám: Nejvíce své oblíbené basisty z rocku, fusion a jazzu. Jinak podle nálady nejrůznější styly včetně klasiky.

Kde hraji: třicet dva let v Olympicu, a poslední rok s Milanem Peroutkou, Charliem Blažkem, Borisem Seckým a různými klávesisty (Berki, Kumžak) hrajeme v klubech pro radost, a říkáme tomu "hudební fitko" - to abychom úplně nezrezivěli :-)

První vystoupení: Ve čtrnácti letech na MNV v Mníšku pod Brdy, vysílal to městský rozhlas.

První riff: You Really Got Me od Kinks.

První elektrika: Šestistrunná Jolana.

Na co hraji: Střídám tři aparáty Ampeg, Gallien-Krueger aTrace Elliot, basové kytary používám podle potřeby, mám jich kolem deseti. V současné době mám nejraději moji nejnovější pětistrunnou Ibanez SDGR.

 

Dá se u nás dnes uživit hudbou?

Otázku bych spíše postavil do několika rovin. Za prvé, jakou hudbou,za druhé, co to znamená uživit se? Vydělat si na základní potřeby, nebo něco víc?

 

Na kterém místě na světě by sis chtěl zahrát?

Již se mi podařilo hrát v Carnegie Hall, tak bych si v New Yorku ještě dal třeba Medison Square Garden.

 

S jakými (i nežijícími) muzikanty by sis chtěl zahrát?

Jednoznačně s Jimi Hendrixem a za bubny by mohl sedět Dennis Chambers.

 

Jaké by sis pořídil vybavení?

Tři lednice Ampeg (jednu už mám, a rack, který by to vydatně obsloužil.

 

Na jaký nástroj chtěli tvoji rodiče, abys hrál, a vedeš ke hraní svoje děti?

Táta byl učitel a zdatný hudebník (housle a harmonika), maminka amatérsky zpívala a hrála divadlo, přesto mě jako malého tatínek ocenil: "Milan, ten je hluchej jako poleno0¦", takže jsem na rozdíl od svých bratrů byl ušetřen jeho drsným pedagogickým postupům, včetně smyčcem přes prsty :-)

Děti jsem samozřejmě k hudbě vedl, dcera Dana hraje na piano od pěti let a i na Pedagogické fakultě ZČU studuje mimo jiné i hudební obor. Syn Milan hraje v současné době profesionálně na kytaru ve skupinách Gang-ala-Basta a U-Prag.

 

Cvičíš techniku, nebo jen hraješ a jamuješ?

Přiznám se, že poslední léta raději hraji a jamuji, než nějak systematicky cvičím. Asi je to chyba, ale trochu mi schází motivace.

 

Jsi samouk?

Na počátku absolutní, hodiny a hodiny stahování písniček z rádia, později z magneťáku. Hudební vzdělání jsem si doplnil v letech 1988-93 na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde jsem absolvoval obor basová kytara u profesora Vladimíra Hory.

Psáno pro časopis Muzikus