FofrRohovor - Luboš Andršt

FofrRohovor - Luboš Andršt
FofrRohovor - Luboš Andršt

narozen: 26. 7. 1948 v Praze

rád poslouchám: Jazz, rock (60. - 70. léta), blues

kde hraji: Luboš Andršt Blues Band, Luboš Andršt Group, Framus Five, Unpugged - Prokop, Andršt, Hrubý

první vystoupení: 1966 se skupinou The Roosters

první riff: Walking the Dog - Rolling Stones

první elektrika: Jolana Star IV. (byla to hrůza, ale naštěstí mi jí zanedlouho ukradli).

na co hraji: Fender Stratocaster Eric Clapton, Gibson Les Paul Standard, Ibanez GB10 (jazz), Ovation Elite (acoustic); zesilovač Fender ’65 Twin Reverb a Marshal Power Brake.

efekty: Poslední dobu (10 let) nepoužívám kytarové efekty.

 

Dá se u nás dnes uživit hudbou?

Doufám, že jsem důkaz, že ano, i když milióny zrovna nemám. Stále ale platí „mnoho povolaných, málo vyvolených“.

 

Na kterém místě na světě by sis chtěl zahrát?

Nijak zvlášť si nevybírám, protože to stejně nemůžu ovlivnit. Zatím jsem hrál asi ve dvaceti zemích včetně Japonska a USA. Letos k nim přibude Hongkong a Bukurešť v Rumunsku, ale ještě jich pořád hodně zbývá.

 

S jakými (i nežijícími) muzikanty by sis chtěl zahrát?

Pokud jsem ještě v této materiální podobě, dal bych přednost žijícím muzikantům, a to bluesmanům afroamerického původu. Tedy pokud by si také oni chtěli zahrát se mnou.

 

Jaké by sis pořídil vybavení?

Stačí jedno - to pravé pro mě. Nástroje si vybírám podle představy zvuku, kterou mám ve své hlavě. Permanentní výměna nářadí znamená, že dotyčný muzikant takovou představu nemá a vyvstává pochybnost, jestli vůbec ví, co chce hrát.

 

Na jaký nástroj chtěli tvoji rodiče, abys hrál, a vedeš ke hraní svoje děti?

Rodiče mě dali do hudebky na klavír, ale to mě nechytlo. Na kytaru jsem začal později sám, ale byl to zdroj rodinných konfliktů. Považovali to za něco, co mi bere čas na školu. Proto děti do ničeho nenutím. Vyčkávám, a když se jakýkoliv talent projeví, snažím se jej podpořit.

 

Proč sis vybral nástroj, na který hraješ?

Mechanismus je následující: nástroj vám musí padnout do ruky i do ucha. Půjčíte si ho od prodávajícího a už ho nechcete za nic na světě vrátit.

 

Cvičíš techniku, nebo jen hraješ a jamuješ?

Moje technika se zlepšuje, když právě nehraji ani necvičím, protože odehraji dvě stovky vystoupení za rok a potřebuji odpočinek. Doma beru kytaru do ruky, když něco skládám nebo vymýšlím. Samotnou techniku jsem nikdy necvičil. Vždycky cvičím jen muziku, kterou chci právě hrát.

 

Jsi samouk?

Ano. Začal jsem hrát jenom podle uší, ale časem jsem se naučil noty a pročetl nějaké teoretické knížky o muzice. Hodně jsem stahoval muziku z magneťáku a to je nejlepší.

Psáno pro časopis Muzikus