Galactic Empire - Metalové Hvězdné války

Galactic Empire - Metalové Hvězdné války
Galactic Empire - Metalové Hvězdné války

Darth Vader s elektrickou kytarou v ruce? To není vtip, ale aktuální klubová senzace jménem Galactic Empire. Parta mladých britských muzikantů se jednoho dne rozhodla vzít skladby Johna Williamse, které napsal pro filmovou sérii Hvězdné války, a dát jim kapelní metalovou podobu. Dvojici skrývající se pod přezdívkami Dark Vader (kytara) a Boba Fett (bicí) jsme pro vás odchytli po jejich vystoupení v pražském klubu Futurum.

Jak jste spokojeni s dnešním vystoupením a jak hodnotíte věkový rozptyl publika?

Boba: Dnešní koncert byl úžasný a měli jsme radost z toho, že na nás přišli jak lidé v pokročilém věku, tak malé děti. Praha byla dokonce jedno z mála měst, kde jsme v publiku zahlédli tak vysoký počet dětí.

 

Pamatuji si, že se jeden z návštěvníků na sociálních sítích ptal, jestli může vzít svou sedmiletou neteř, která miluje Hvězdné Války a metal. Pořadatelé odvětili, že si toho váží, ale určili věkový limit na deset let.

Dark: Takovou informace nemáme, ale těší nás to. Do věkového limitu nekecáme, ale asi je pravda, že se to musí korigovat. My každopádně zveme zástupce všech věkových skupin. Co si pamatuju, tak dětem, se kterými jsme si plácali, nebylo méně než deset, tak to pořadatelé zvládli. (smích)

 

Arsenál hvězdy smrti

Představte nám, prosím, nástroje, na které spoléháte během náročného turné.

Dark: Já hraju na kytary značky PRS a náš druhý kytarista C. J. na ESP. Mike, náš třetí kytarista spoléhá na značku Jackson. Grant alias Boba hraje na DW Drums. Dále používáme struny Ernie Ball, snímače Bare Knuckle, systém Fractal Audio a Sennheiser pro odposlechy. Pokud bych pokračoval, tak bychom tu byli do zítřka, protože máme poměrně složité vybavení.

 

Došlo v poslední době k nějakým nepříjemným překvapením v rámci vybavení, kdy jste museli improvizovat?

Dark: Díky bohu ne během koncertu. Nicméně v Curychu, ani ne pět minut před vystoupením, zdroj energie, který zásobuje všechny naše odposlechy, jednoduše chcípnul. Málem jsem se po..., když jsem se tom v zákulisí dozvěděl. Naštěstí, místní pořadatelé měli v zásobě vlastní rezervní jednotku. Pokud by nám nepomohli, byli bychom v pr... Náš set je poskládaný z mnoha audio sekvencí, a kdybychom to nemohli sledovat, byl by to hrozný trapas.

 

Příběh zrození a vývoje

Mohli byste nám, prosím, přiblížit založení tohoto projektu?

Boba: Před pár lety jsem natočil bubenické video, kde přehrávám skladbu Imperial March v podání Londýnského symfonického orchestru. Po jeho zveřejnění jsem zatoužil to doplnit kytarou a basou, abychom dosáhli kompletně metalové aranže. Jistě, pár takových pokusů už tu bylo, ale zatím šlo ve videu o jedinou kytaru, nebo si s tím pohráli zcela po svém a mnohdy dost nepřesně. Já oproti tomu jsem nadšený perfekcionista, který řeší každý detail a dává prostor každé vrstvě orchestru. Originální verze Johna Williamse si zaslouží odpovídající zacházení. Po bicích jsem tedy přidal kytaru ve svém domácím studiu a výsledek mě nadchnul. Následovaly další písně, spoluhráči, a vše se rozjelo jako lavina.

 

Dark: Vše začalo otázkou: „Myslíš, že by bylo trapné kdyby...?“ Nějak se to podařilo a dopadlo to tak, že jsme dnes v Praze v kostýmech z Hvězdných válek. (smích)

 

Jaké jste museli podniknout právní kroky?

Boba: Čelili jsme hned několika výzvám a hudba byla překvapivě tou nejmenší. Naše vydavatelství Rise Records nám naštěstí pomohlo se všemi licencemi. Tudíž pokud prodáme nějakou píseň, která je vlastně cover, tak přesné procento jde přímo majitelům práv. Pokud jde o kostýmy, tak ve videoklipech vystupujeme v kostýmech, které jsou přesné kopie těch filmových. Naživo používáme trochu odlišné kostýmy, které jsou i částečnou parodií těch původních. Výhoda je, že za to neplatíme žádné zvláštní poplatky a že jsou mnohem pohodlnější než originály.

Dark: Kostým Dartha Vadera je snad to nejhorší, co si na sebe může člověk navléct.

 

Co od vás můžeme očekávat v nejbližší době?

Dark: V prosinci bychom rádi pustili do světa nové video. Dále bychom rádi vydali další desku. Zvažovali jsme i vlastní materiál, ale budeme čerpat pouze z Hvězdných válek. Máme poměrně jasnou identitu, navíc jsme na začátku, a proto bychom se rádi drželi původního konceptu. Vypustili jsme do světa ty nejznámější hity a teď bychom se rádi věnovali kouskům, které milujeme my sami. Krom toho bude nová deska mnohem tvrdší a techničtější. Pak bychom se rádi znovu vydali na letní festivaly, kde se určitě usmažíme. (smích)

Psáno pro časopis Muzikus