1/2018

Editorial

  • V hudbě se toho dnes děje strašně moc. Technologie i internet převrátily všechna pravidla, přinesly i nové možnosti, tvorba hudby již není výsadou těch nejnadanějších, nejpracovitějších a také těch s notnou dávkou štěstěny. Natočit vinylovou desku kdysi mohl jen ten, který ostatní převyšoval a gramofonové firmy v něm musely vycítit zisk. Konec konců jedině ekonomický profit ospravedlňoval jejich existenci. Showbyznys je v tomto směru nekompromisní.

    Ale jak šel čas, tak se možnosti rozšiřovaly a rozšiřovaly a dnes jsou  oproti éře vinylu takřka neomezené, včetně distribuce, a mohou být i levné. A tomu odpovídá i množství hudební produkce. Opakovaně si kladu otázku: V těch časech, už v ten moment, kdy se písnička či celé album rodilo, věděli muzikanti, že dělají něco převratného? Něco, co změní směr hudby a zapíše se do dějin. Nebo jen čas a posluchači rozhodnou.

    Přiznejme si, že v jedinečnost věří většina muzikantů, když tvoří. Jinak by to asi nemohli dělat. Dnes bezpečně víme, že léta zrodu rock and rollu, hard rocku, léta Hendrixe, Led Zeppelin, Black Sabath, Beatles takovým obdobím bylo. Rodilo se na mnoha místech tolik muziky, která dodnes ovlivňuje, ba troufám si říci, tvoří základní kámen současné hudby. Věděli to? Věděli to kritici? O čemsi svědčí i fakt, že ještě v nedávné době se soudili muzikanti o plagiátorství legendární rockové balady Stairway to Heaven.

    Dnes mnohdy slýchám, že už všechny nápady byly vytěženy (stejně jako budou jednou bitcoiny či ropa :-)), dvanáct půltónů již odevzdalo vše… Určitě záleželo i na osobních setkáních, kontaktech. Vždyť třeba takoví Yardbirds! Kdo všechno jimi prošel, a snad v sousedství žil i Phil Collins a chodili spolu na pivo. A tak moje otázka pokračuje: Dá se i dnes poznat, že jste součástí nebo přímo nositeli něčeho nového, převratného, dá se říci třeba i stylotvorného? A nebo musí rozhodnout čas a posluchači v plné součinnosti se štěstím? Díky čemuž  mnoho takové muziky nemuselo vůbec najít své místo v dějinách…

    Pro start do nového roku bych vám rád popřál, pokud je to možné, aby vám bylo dáno poznat, že jste součástí něčeho většího než jen další záplavy nahrávek s jepičím životem, a o to více ať vás baví makat, aby se to doopravdy povedlo.

Články v tomto čísle