Psychoworld - Tri-bass

Psychoworld - Tri-bass
Psychoworld - Tri-bass

Milujete hru na baskytaru, ale máte slabé prsty nebo nemáte tolik času, abyste mohli pravidelně hrát a získat tak sílu v dohmatu a na konečcích prstů, které se pravidelně ve stejných místech dotýkají strun, natažených na krku vašeho vysněného nástroje, si přivodit mozoly, které vám umožní bušit, až do vyčerpání v rytmu hudby, vaše improvizace a sóla? Konečně můžete jásat. Je tu pro vás řešení. Nejenže tato úžasná baskytara má pouze tři „struny“, ale hlavně to vlastně žádné struny nejsou. Veškeré spojení se světem zvuku obstarávají tři skluzné dotykové pásy na hmatníku kytary a dotykový displej o čtyřech plochách umístěný do místa, kde obvykle dopadají na struny vaše prsty nebo vzduchem svištící trsátko.

 

Vše je trochu jinak. Jedná se o nový model baskytarového syntezátoru MISA. Jeho předchůdce spatřil světlo světa v roce 2010. Otcem myšlenky je softwarový inženýr Michael Zarimis. Jmenoval se Kitara a svoji premiéru si odbyl na veletrhu CES 2011. Tehdy to byl nástroj s vestavěným syntezátorem a nízkoprofilovými tlačítky, s displejem vetknutým do těla klasické kytary. Nový Tri-bass již nemá s klasickým nástrojem pranic společného. Jedná se o MIDI kontrolér, který sám o sobě žádné zvuky nevydává, ale slouží jako ovladač jiných syntezátorů za pomocí propojení příslušným kabelem.

Psychoworld - Tri-bass
Psychoworld - Tri-bass

Velkým přínos pro hráčskou pohodu lze spatřovat ve způsobu hraní, kdy umělec není nucen neustále se soustředit na dokonalou techniku položení rukou na nástroji, prstokladu a údery beglajtovou paží do strun. Tři zapuštěné řádky do hmatníku na krku jsou lehce ovladatelné a na obrazovce jsou pak čtyřem polím přiřazeny jednotlivé zvuky, které lze společnými údery lehce kombinovat a násobit. Je tu jeden velký čtverec a tři malé obdélníky, kterým jsou přiřazeny různé MIDI kanály. Každému z nich může být přiřazen jiný syntezátorový zvuk nebo funkce. Ve velké výhodě pak budou samozřejmě ti z vás, kdo s lehkostí ovládají počítačové hudební programy, jako je například Ableton, protože pak už vás nečeká žádné složité natavování různých konfigurací. Pouze přenesete své vlastní do Tri-bassu a hraje se. Hraní probíhá i poté, co přestanete do displeje bušit, a to po dobu, dokud nesundáte ruku i ze snímačů na krku.

 

K tomu všemu je pak zapotřebí samozřejmě vlastní energie, kterou obstarává zabudovaná baterie. Ta pak na jedno nabití vydrží přibližně tři hodiny provozu.

 

Firma MISA Digital je záležitostí „jednoho“ člověka, a tak není divu, že výroba tohoto „nástroje“ trvá přibližně osm týdnů a jeho cena se v USA pohybuje okolo 650 dolarů. Doporučuji vám vřele shlédnout video na internetu a užít si celou akci.

 

www:

www.youtube.com/watch?v=rKJeT5wYoME

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy