Yllas

Milý strýčku Yllasi,

Doufali jsme, že se to nestane, ale stalo se. Náš zpěvák si začal myslet, že je jediný, kdo kapelu táhne, a že my jsme ti, co mu mají být vděční, že s námi hraje. Podporuje ho v tom i jeho partnerka. Ale my muziku skládáme dohromady, on jen zpívá. Co s tím?

Tvůj synovec Olda

 

Milý synovče Oldo,

a je to tu zase a zase. Osobní vztahy a kapela. Jako kdybych ti četl myšlenky: Když jsme hráli, holky se s námi bavily, chodily za námi, a jakmile se zpěvák, třeba Petr, s jednou zapletl, začaly problémy. Tyto problémy jsou staré jak sám svět. Z vlastní zkušenosti vím, že zpěváci a zpěvačky jsou povětšinou stejní. Nechtěj po mně vyjádření k tomuto druhu homo sapiens. Ani nemusíš psát, že problémy začaly v okamžiku, kdy si váš zpěvák jednu z vašich fanynek "ustálil" jako přítelkyni. Ženy jsou úžasná stvoření, ale potřebují péči a neustálý dozor jako jakýkoliv jiný domácí mazlíček. Milujeme je, ale to neznamená, že jim všechno musíme dovolit. Mnohdy je to spíš naopak. Dívka, holka, žena i zkušená dáma má vrozené, že si stále svého partnera testuje, zda je tím správným ideálem, který si vybrala. To spousta mužů neví. Takže dělají tu chybu, že pro zachování klidu ustupují a ustupují. Jenže právě proto to ženy dělají. Testují nás, zda jsme ti silní, a co všechno si necháme líbit. Takže je potřeba zavčasu ukázat, že existují pravidla a mantinely. Kupříkladu chod a život kapely. Nekecám ti do výběru tvých kámošek, tak se laskavě nenavážej do mých kamarádů, a už vůbec ne do muziky. Třeba. A po vydírání a slovních půtkách na tom nakonec každý chlap vydělá. Ten, co ustupuje, už bude bačkora napořád. Protože ona nebude chtít uvěřit, že si vybrala takového slabocha, a o to víc se bude snažit přesvědčit o opaku. A jsme rázem ve skluzu po nakloněné rovině, který zpravidla končí pořádnou ranou na nos.

 

Neříkám, že to tak muselo u vašeho zpěváka být, ale asi nejsem daleko od pravdy. Takže pokud je zpěvák hodně zaláskovaný, asi je nejlepší vyměnit zpěváka. Nebude totiž slyšet na argumenty, které ti tu píši. A pokud na ně uslyší, je vyhráno. Pak ho těch pár dní, co bude partnerka vyvádět, trochu podržte a chvalte. Jen bych drobně upozornil, že vyměnit zpěváka za zpěvačku taky nepřinese kýžené ovoce. Tím rozložíte kapelu úplně. Takže na závěr: Pokud máte rozumného zpěváka (což nebývá zas až tak často) dejte mu přečíst mou odpověď, a pokud nemáte, není jiná šance, než zvolat spolu s tenisovým podáním: Nové míče do hry.

 

V jednom procentu případů to může skutečně být tím, že si myslí, že se z něj stala celebrita. Sice tomu nevěřím, ale dejme tomu. Tak pak je potřeba mu ukázat, že společná práce nespočívá jen v poskakování po pódiu a oblbování slečen. Co ho takhle nechat udělat nový text na skladbu nebo navrhnout zpěvovou melodii, když tedy píšeš, že on jen zpívá? Co mu jednoduše dokázat, že to je on, kdo bez vás může tak leda poskakovat po tom pódiu?

 

Držím ti palce, Tvůj strýček Yllas

Psáno pro časopis Muzikus